Często niedoceniony, omijany szerokim łukiem, a przecież tak pyszny i zdrowy.
Ziemniak. Przez wielu uznawany są za tuczący i bezwartościowy. Ale wbrew krążącym mitom na temat kaloryczności kartofli okazuje się, że 100 g ugotowanych ziemniaków to zaledwie 80 kcal. I tak naprawdę stają się tuczące dopiero poprzez wszelkie dodatki takie jak sosy, tłuszcz. A poza tym są lekkostrawne i są bogatym i łatwo przyswajalnym źródłem witaminy C. Mają także wiele innych zalet, zobaczcie jakich:
Dlaczego warto jeść ziemniaki?
Oto kilka powodów, dla których warto przekonać się do ziemniaka:
- zawierają błonnik, który ułatwia trawienie, pomaga w walce z nadwagą i obniża poziom cholesterolu;
- zawierają magnez, który łagodzi stany zmęczenia i stres,
-
Czy wiesz, że...
młode ziemniaki są mniej kaloryczne, niż stare i zawierają więcej witaminy C - zawierają dużo potasu, który obniża ciśnienie krwi;
- oprócz witaminy C zawierają także duże ilości witaminy B6, która umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu;
- zawierają także m.in.: sód, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod;
- zawierają przeciwutleniacze i wykazują zdolność niszczenia wolnych rodników.
Jak wybrać dobrego ziemniaka?
Jak się okazuje wcale nie jest tak łatwo znaleźć ziemniaki, które są smaczne, białe, nadają się do pieczenia i smażenia. Często są sine, twarde i bez smaku. Czym zatem kierować się przy wyborze ziemniaka?
Czy wiesz, że...
Młode ziemniaki gotuj zawsze w skórce i zalewaj osolonym wrzątkiem. Nie stracą cennych składników odżywczych. Koniecznie gotuj je na małym ogniu.
Ważny jest jego wygląd. Wszystkie kartofle danego gatunku powinny mieć podobną wielkość, barwę i fakturę. Gładka skórka świadczy o wysokiej jakości ziemniaków. Gdy bulwa jest ciemna, z chropowatą łupiną, zróżnicowaną wielkością oraz kształtem, tym większe prawdopodobieństwo, że przy ich uprawie przesadzono z nawożeniem gleby, czyli mają więcej azotanów. Nie kupuj kiełkujących kartofli, bo w kiełkach kumulują się toksyczne związki mogące mieć właściwości rakotwórcze.
Najczęściej uprawiane odmiany ziemniaków w Polsce to: Aster, Bryza, Impala, Irga, Irys, Augusta, Orlik. Warto wiedzieć, jakie odmiany będą idealne do danych potraw. I tak np.:
- do gotowania nadaje się większość odmian jadalnych
- na pyzy, kluski, placki ziemniaczane: Orlik, Augusta, Bryza, Aster
- na frytki: Aster, Irys, Orlik, Irga, Impala
Jeżeli chcesz poznać kilka ciekawych przepisów na ziemniaczane potrawy, koniecznie zajrzyj do artykułu: Dania z młodych ziemniaków