Orzeźwiająca mięta
Mentha spec. to roślina wieloletnia o jadalnych liściach. Do gatunku mięt zaliczamy wiele intensywnie pachnących krzewów, charakteryzujących się różowymi lub fioletowymi kwiatami.
Krzewy mięty zawierają olejek eteryczny – mentol, który znajduje zastosowanie w leczeniu przeziębień. Ponadto wykazuje także działanie orzeźwiające oraz odświeżające.
Mięta w kuchni
Zastosowanie w kuchni znajduje zarówno świeża jak i suszona mięta. Do dań słodkich i napojów polecana jest mięta świeża, zaś do sporządzania herbaty oraz pikantnych dań – suszona.
W letnie dni sałatka ze świeżą miętą będzie działała na nas bardzo orzeźwiająco. Nie jest obce także połączenie mięty z pomidorami i bazylią. Znakomitym duetem jest również lemoniada i letnie koktajle z dodatkiem świeżej mięty.
Polecamy: Herbatki ziołowe
Mięta do mięs?
Jako składnik sosów pasuje także do mięs – szczególnie jagnięciny i dziczyzny.
Przykładem jest angielski sos miętowy, który składa się z:
100g świeżej mięty,
100g brązowego cukru,
3 łyżek octu winnego,
3 łyżek wody,
odrobiny soli.
Sos ten przygotowujemy dodając do syropu (ugotowanego w garnku cukru, octu i wody) posiekanej mięty. Sos ten wykorzystywany jest także w kuchni hinduskiej – jako dodatek do przekąski pakory (ugotowanych kawałków warzyw zalanych ciastem z mąki z ciecierzycy i smażonych w głębokim tłuszczu).
Marokańskie orzeźwienie
Ciekawym urozmaiceniem może być wypicie zielonej herbaty z miętą – typowo marokańskiego napoju, który bardzo łatwo przygotować zaparzając przez ok. 5minut zieloną herbatę z dodatkiem liści mięty.
Melisa cytrynowa
Melissa officinalis jest rośliną wieloletnią i pochodziła początkowo z Bliskiego Wschodu. Zawiera nie tylko olejki eteryczne, ale także garbniki i flawonoidy. Zwana jest również pszczelnikiem (melisa z greckiego to pszczoła) oraz cytrynowym zielem. Od lat stosowana jest głównie jako środek uspokajający, zwalczający bezsenność. Ponadto wspomaga trawienie i działa przeciwskurczowo.
Melisę można połączyć z sałatkami, twarożkiem oraz innymi ziołami. Ponadto zastosowanie znajduje jako dodatek do zup, sosów, potraw mięsnych i rybnych. Świeże liście można zamrozić w kostkach lodu, aby móc dodawać je do schłodzonych napojów. Z suszonych liści można przygotować herbatę ziołową.
Aromat melisy cytrynowej jest ulotny, dlatego też do ciepłych dań należy ją dodawać na samym końcu.
W Szwajcarii melisa wykorzystywana jest jako przyprawa do niektórych rodzajów żółtego sera.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o bezsenności?
Zobacz koniecznie - Vademecum ziół