Opalanie/ fot. Fotolia

Korzystaj ze słońca – witamina D może leczyć

Najnowsze badania pokazują, że witamina D może przeciwdziałać powstawaniu i postępowi wielu chorób przewlekłych, które są oznaką starzenia się organizmu. Aż 80% naszych zasobów witaminy D pochodzi z biosyntezy w skórze.
/ 26.06.2012 01:31
Opalanie/ fot. Fotolia

Niedobór witaminy D może nasilać przebieg wielu chorób, pogarszając rokowanie i zwiększając ryzyko wielu powikłań. Od dawna prowadzone są badania nad działaniem witaminy D w organizmie. Obecność receptorów dla witaminy D znaleziono nie tylko w układzie kostnym, ale także w komórkach jelit, układu immunologicznego, sercowo-naczyniowego, trzustki, a także w mózgu i w mięśniach. Większość z nas wie, jak ważna jest witamina D dla naszych kości. Czy jednak wiemy, jak niedobór witaminy D może wpłynąć na cały nasz organizm?

Układ odpornościowy

Uważa się, że witamina D jest bardzo ważnym czynnikiem modulującym odpowiedź immunologiczną. Naukowcy próbują udowodnić bezpośrednie przeciwwirusowe działanie witaminy D. Zaobserwowano bowiem, że dorośli i dzieci, którym podawano suplementy z tą witaminą rzadziej chorowali na grypę. Badacze idą o krok dalej z wnioskami i upatrują przyczyny wzrostu zapadalności na infekcje górnych dróg oddechowych w okresie jesienno-zimowym właśnie w niedoborze witaminy D. Niedobór witaminy D wiąże się także z ryzykiem rozwoju chorób autoimmunologicznych.

Nowotwory

Badania epidemiologiczne pokazują, że niedobór witaminy D zwiększa dwukrotnie zapadalność na raka piersi u kobiet. Zwiększa także ryzyko wystąpienia raka okrężnicy. Jak na razie badania mające udowodnić przeciwnowotworowe działanie witaminy D są w toku, jednak już pojawiają się informacje, że suplementacja tej witaminy zmniejsza zapadalność na nowotwory.

Układ sercowo-naczyniowy

Przypuszcza się, że witamina D może mieć bezpośredni wpływ na komórki mięśnia sercowego, ścian naczyń tętniczych oraz nerki, działając kardioprotekcyjnie oraz przeciwdziałając powstawaniu nadciśnienia tętniczego.

Zobacz także: Czy witamina D zapobiega krzywicy?

Cukrzyca typu 2 i zespół metaboliczny

Okazuje się, że uzupełnianie niedoborów witaminy D może pomóc w walce z cukrzycą poprzez zwiększanie insulinowrażliwości. Pojawiają się także doniesienia, że zapobieganie niedoborom witaminy D może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2. Niedobór witaminy D może także zwiększać ilość odkładającej się tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, może sprzyjać otyłości. Obie te cechy – cukrzyca typu 2 oraz otyłość – sprzyjają rozwojowi zespołu metabolicznego.

Układ nerwowy

Wiele prac naukowych podaje związek niedoboru witaminy D ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zaburzeń poznawczych oraz demencji. Związek ten jest szczególnie widoczny w chorobie Alzheimera, w której niedobór ten może przyspieszać postępowanie demencji. Podejrzewa się, że również niedobór tej witaminy u kobiet w ciąży może wpływać na układ nerwowy płodu, wywołując różne zaburzenia ze schizofrenią włącznie.

Polecamy: