Niedobór witaminy D może nasilać przebieg wielu chorób, pogarszając rokowanie i zwiększając ryzyko wielu powikłań. Od dawna prowadzone są badania nad działaniem witaminy D w organizmie. Obecność receptorów dla witaminy D znaleziono nie tylko w układzie kostnym, ale także w komórkach jelit, układu immunologicznego, sercowo-naczyniowego, trzustki, a także w mózgu i w mięśniach. Większość z nas wie, jak ważna jest witamina D dla naszych kości. Czy jednak wiemy, jak niedobór witaminy D może wpłynąć na cały nasz organizm?
Układ odpornościowy
Uważa się, że witamina D jest bardzo ważnym czynnikiem modulującym odpowiedź immunologiczną. Naukowcy próbują udowodnić bezpośrednie przeciwwirusowe działanie witaminy D. Zaobserwowano bowiem, że dorośli i dzieci, którym podawano suplementy z tą witaminą rzadziej chorowali na grypę. Badacze idą o krok dalej z wnioskami i upatrują przyczyny wzrostu zapadalności na infekcje górnych dróg oddechowych w okresie jesienno-zimowym właśnie w niedoborze witaminy D. Niedobór witaminy D wiąże się także z ryzykiem rozwoju chorób autoimmunologicznych.
Nowotwory
Badania epidemiologiczne pokazują, że niedobór witaminy D zwiększa dwukrotnie zapadalność na raka piersi u kobiet. Zwiększa także ryzyko wystąpienia raka okrężnicy. Jak na razie badania mające udowodnić przeciwnowotworowe działanie witaminy D są w toku, jednak już pojawiają się informacje, że suplementacja tej witaminy zmniejsza zapadalność na nowotwory.
Układ sercowo-naczyniowy
Przypuszcza się, że witamina D może mieć bezpośredni wpływ na komórki mięśnia sercowego, ścian naczyń tętniczych oraz nerki, działając kardioprotekcyjnie oraz przeciwdziałając powstawaniu nadciśnienia tętniczego.
Zobacz także: Czy witamina D zapobiega krzywicy?
Cukrzyca typu 2 i zespół metaboliczny
Okazuje się, że uzupełnianie niedoborów witaminy D może pomóc w walce z cukrzycą poprzez zwiększanie insulinowrażliwości. Pojawiają się także doniesienia, że zapobieganie niedoborom witaminy D może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2. Niedobór witaminy D może także zwiększać ilość odkładającej się tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, może sprzyjać otyłości. Obie te cechy – cukrzyca typu 2 oraz otyłość – sprzyjają rozwojowi zespołu metabolicznego.
Układ nerwowy
Wiele prac naukowych podaje związek niedoboru witaminy D ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zaburzeń poznawczych oraz demencji. Związek ten jest szczególnie widoczny w chorobie Alzheimera, w której niedobór ten może przyspieszać postępowanie demencji. Podejrzewa się, że również niedobór tej witaminy u kobiet w ciąży może wpływać na układ nerwowy płodu, wywołując różne zaburzenia ze schizofrenią włącznie.
Polecamy: