Kawa – czym można ją zastąpić?

Pobudza, dodaje energii, a przy tym ma właściwości odchudzające. Niestety kawa to nie samo dobro – pamiętajmy, że wypłukuje cenne mikroelementy i może powodować zakwaszenie organizmu. Podpowiadamy, czym można zastąpić kawę, by zadbać o zdrowie.
/ 19.08.2013 22:40

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez „małej czarnej”. W trosce o nasze samopoczucie i zdrowie, warto zastąpić ją innymi zdrowymi „pobudzaczami”, których spożywanie dodaje energii i wpływa zdecydowanie korzystniej na nasz organizm. Najlepiej wybrać takie alternatywy zwykłej kawy, które dodatkowo wspomogą nas w dbaniu o linię.

Zielona herbata

Najbardziej znanym, naturalnym „pobudzaczem” jest zielona herbata. Okazuje się, że posiada ona dwa razy więcej kofeiny niż ziarna kawy. Dostarczy nam sporo energii, gdy jest parzona przez 2 do 3 minut. Jeśli zwiększymy czas jej przygotowania na 5 do 8 minut, uzyskamy efekt odwrotny, czyli mocno odprężający. – Zielona herbata posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Jest bogatym źródłem witamin z grupy B, C, E i K oraz minerałów, takich jak magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem czy jod – informuje Joanna Górska, dietetyk. Ze względu na obfitość flawonoidów i antyoksydantów zapobiega otyłości, przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej podczas spoczynku. Działa moczopędnie, dzięki czemu toksyny są szybciej wydalane z organizmu.

Zobacz także: Kawa rozpuszczalna - co naprawdę się w niej znajduje?

Kawa w innym wydaniu

Jeśli lubisz smak kawy, to wcale nie musisz z niej rezygnować. Prebiotyczne napoje kawowe Chi-Cafe są zdrową alternatywą dla tych, którzy są uzależnieni od kofeiny oraz smaku i zapachu kawy. – Są to kawy na bazie arabiki i robousty, bogate w magnez, a także w błonnik, który tworzy w żołądku i jelitach cienką powłokę ochronną, zawierającą wartościowe minerały: magnez i wapń. Jedna filiżanka takiej kawy ma tyle minerałów zasadowych, co 100 g warzyw informuje Radosław Araszkiewicz z Dr. Jacob’s Poland, dystrybutora kaw Chi-Cafe. Dzięki temu pomagają utrzymać naturalny balans kwasowo-zasadowy i można je pić w każdej ilości – dodaje Araszkiewicz. Kawy te korzystnie wpływają nie tylko na ciało, ale i umysł, redukując zmęczenie i poprawiając samopoczucie. Dodatkowo, dzięki ekstraktom z guarany, żeń-szenia i grzybków reishi zwiększają koncentrację i zapamiętywanie, działają antydepresyjnie, przeciwdziałają senności, pomagają radzić sobie ze stresem. Wspierają nas podczas długotrwałego wysiłku zarówno fizycznego, jak i intelektualnego. Błonnik z akacji oraz inne składniki działają korzystnie na florę i funkcje jelit, co wspomaga detoksykację organizmu oraz utrzymanie prawidłowej wagi.

Kakao na rozbudzenie

Kakao dostarcza m.in. magnezu, chromu, żelaza, manganu, cynku i miedzi. Jednak tym, co sprawia, że daje nam ono zastrzyk energii jest zawartość kofeiny oraz mało znanej teobrominy. Wystarczy łyżka kakao, by poczuć się jak po intensywnych ćwiczeniach fizycznych i nie chodzi tu o zmęczenie, tylko o wydzielające się endorfiny. Taki zastrzyk energetyczny z powodzeniem wystarczy na cały dzień.

Latem na skutek wyższych temperatur oraz wzmożonej aktywności częściej czujemy się zmęczeni. Jeżeli ciało i umysł potrzebują dodatkowego „paliwa”, zamiast zwykłej czarnej kawy możemy skorzystać z jej zdrowych zamienników, które nie tylko nam nie zaszkodzą, ale będą miały korzystny wpływ na nasz metabolizm i samopoczucie. Herbata, napoje kawowe czy kakao pomogą dodać organizmowi zdrowej energii.

Sprawdź: Kawa na sposób afrykański

Źródło: praktycy.com/om