Jak żywić dziecko z nadwagą?

Nadwaga i otyłość wśród dzieci i dorosłych stają się istotnym problemem społecznym, zdrowotnym i leczniczym urastającym do rangi epidemii XXI wieku. Częstość występowania tego schorzenia zwiększa się z roku na rok, co jest zjawiskiem bardzo niepokojącym. Jak żywić dziecko, które ma nadwagę?
/ 15.04.2013 15:39

Najnowsze statystyki

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odsetek polskich dzieci z nadwagą wzrósł trzykrotnie w ciągu ostatnich 20 lat.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli z badań przeprowadzonych w latach 2009-2011 wynika, że dzieci w Polsce pod względem występowania nadwagi i otyłości sklasyfikowano na 10. miejscu na tle 22 ocenionych krajów europejskich.

Zakład Zdrowia Publicznego Centrum Zdrowia Dziecka w wynikach badań z 2010 roku podał, że 14% dziewcząt i 18% polskich chłopców pomiędzy 7. a 18. rokiem życia dotkniętych jest nadwagą i otyłością.

W 2012 roku Światowa Organizacja Zdrowia podała również, że problem nadwagi w Polsce dotyczy 25% 13-latków i aż 29% 11-latków, co plasuje Polskę na 7. miejscu spośród 39 krajów Europy i Ameryki objętych badaniem.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Dlaczego tak wiele dzieci ma nadwagę? W większości przypadków jest to efekt złej diety: spożywania dużej ilości produktów wysoko przetworzonych, bogatych w tłuszcz, cukier i sól. Problem pogłębia również picie przez dzieci kolorowych i słodkich napojów, niska aktywność fizyczna oraz spożywanie niezdrowej żywności oferowanej w asortymencie sklepików szkolnych.

Jedną z głównych przyczyn, która wpływa na zwiększenie masy ciała, są nawyki żywieniowe wyniesione z dzieciństwa. Dodatkowo otyli rodzice nie widzą otyłości u swoich dzieci. Wielu nie zdaje sobie nawet sprawy, że nadmiar kilogramów wcale nie wpływa na „zdrowszy” wygląd dziecka. Brak dbałości o prawidłowe odżywianie w młodym wieku przekłada się na żywienie w wieku dojrzałym. Zatem warto już od najmłodszych lat wpajać maluchom zasady prawidłowego odżywiania.

Zobacz też: Błonnik – bez niego ani rusz!

Jakich diet nie mogą stosować dzieci i jak żywić dziecko z nadwagą?

Budowa programów ustawicznego kształtowania świadomości żywieniowej i racjonalizacji nawyków żywieniowych społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem upowszechniania zasad prawidłowego żywienia w przedszkolach i szkołach, to jeden z głównych celów operacyjnych Narodowego Programu Zdrowia na lata 2007-2015.

Zdrowe nawyki żywieniowe należy kształtować u dzieci już od najmłodszych lat, gdyż warunkują one prawidłowy stan odżywienia w wieku późniejszym. Dlatego istotne jest wdrażanie strategii mających na celu zachęcanie do zdrowego stylu życia, zwalczanie epidemii otyłości oraz nakłanianie dzieci i całych rodzin do kształtowania zdrowej sylwetki i podejmowania aktywności fizycznej.

Pamiętajmy, że u dzieci nie wolno stosować diet ubogoenergetycznych, by nie doprowadzić do zaburzeń rozwoju fizycznego i psychicznego. Wyeliminowanie z diety tzw. „pustych kalorii” (produktów które poza energią nie dostarczają innych wartościowych składników), włączenie do niej więcej warzyw, owoców oraz wprowadzenie większej dawki ruchu powinno wystarczyć, by dziecko systematycznie „wyrastało z otyłości”.

Zobacz też: Czy etykiety spożywcze są zrozumiałe dla konsumentów?

Redakcja poleca

REKLAMA