Naturalne przyprawy zamiast soli
Chlorek sodu (czyli sól) jest organizmowi potrzebny, jednak wystarczy tyle, ile zjadamy bezpośrednio w posiłkach. Posolone jest przecież pieczywo, płatki śniadaniowe, wędliny i sery. Dorośli w Polsce jedzą trzy razy za dużo soli, niż powinni, co grozi nadciśnieniem, chorobą serca, nowotworem żołądka i udarem mózgu!). Dlatego odzwyczaj się od tego smaku.Co robić? Do potraw dodawaj naturalne przyprawy: zieloną pietruszkę, koperek, szczypiorek, bazylię, tymianek, oregano, imbir, sok z cytryny.
Tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych
Tłuszcze są cennym źródłem energii, potrzebuje ich też układ nerwowy i mózg. Niestety, jadamy za dużo nasyconych kwasów tłuszczowych (obecnych w mięsie, maśle, mleku i produktach mlecznych) a za mało nienasyconych kwasów tłuszczowych (są głównie w rybach i olejach roślinnych).Co robić? Do dań nie dodawaj masła, tylko olej (najlepszy jest rzepakowy: zawiera cztery razy więcej kwasów omega-3 niż oliwa z oliwek). Jadaj też częściej zamiast mięsa rybę.
Owoce zamiast dodatkowego cukru
Cukier działa na mózg jak narkotyk – stwierdzili niedawno naukowcy. Amerykański pediatra i specjalista od walki z otyłością, prof. Robert Lustig z Uniwersytetu Kalifornijskiego wręcz mówi, że słodycze powinno się obłożyć podatkiem i karać za ich sprzedaż. Zagrożenie dla zdrowia wywołane nadmiernym spożywaniem cukru jest tak wielkie, że usprawiedliwia wprowadzenie podobnych regulacji, na jakie zdecydowano się w przypadku alkoholu czy nikotyny. Nadmiar słodyczy jest nie tylko najczęstszą przyczyną otyłości, ale także spowalnia przemianę materii, podwyższa ciśnienie, zaburza wydzielanie hormonów, prowadzi do alergii.Co robić? Nie dodawaj do potraw cukru. Przyzwyczaj się zaś do naturalnego smaku owoców. Deser z nich możesz tak skomponować (np. używając słodkich jabłek, bananów, śliwek), że dodatek cukru nie będzie konieczny.
Grahamka zamiast kajzerki
Białe bułeczki są smaczne, ale mało wartościowe. W grahamce jest dwa razy więcej wapnia, żelaza i aż trzy razy więcej witaminy PP orazz grupy B.
Co robić? Jadaj różne gatunki pieczywa, jednak z przewagą chleba typu graham i razowego. Zwróć jednak uwagę, że nie każde ciemne pieczywo jest razowe. Kolor często zawdzięcza karmelowi (jest wtedy nienaturalnie brązowe). Od czasu do czasu możesz też upiec chleb
w domu: na zakwasie lub na drożdżach. To wcale nie jest tak trudne, jak ci się wydaje!
Musli zamiast płatków śniadaniowych
Gotowe zbożowe płatki śniadaniowe (kółeczka, kuleczki) są wyprodukowane ze zbóż (i to często z pełnego przemiału). Zostały też wzbogacone witaminami, głównie C oraz z grupy B, żelazem, wapniem, kwasem foliowym. Ich wadą jest jednak ogromna ilość cukru (czasem to prawie połowa składu, sprawdź na etykiecie!), a często też sól. Jedz je tylko sporadycznie.Co robić? Przerzuć się na płatki owsiane. Możesz do nich sama dodawać sezonowe lub suszone owoce i orzechy.
Chipsy owocowe zamiast ziemniaczanych
W chipsach ziemniaczanych jest głównie tłuszcz i sól, mnóstwo chemii i kalorii. Jeśli lubisz coś pochrupać, kup chipsy bananowe, jabłkowe. To po prostu suszone owoce. Mają witaminy: C, z grupy B, potas, błonnik.Co robić? Możesz kupić gotowe chipsy albo sama ususzyć owoce.
Sok zamiast napoju owocowego
Napój owocowy jest bezwartościowy. To właściwie tylko woda, cukier, barwnik, aromaty i dużo kalorii. Soku owocowego jest w nim niewiele (do 20%), a często... nie ma go wcale! W niektórych napojach znajduje się też kwas ortofosforowy, wypłukujący z kości wapń.Co robić? Pragnienie zaspokajaj wodą. Od czasu do czasu możesz skusić się na sok, najlepiej przygotowany w domu ze świeżych owoców i warzyw.
Naturalny jogurt zamiast owocowego
Owocowe jogurty mają ładne opakowania, ale... przeczytaj, co znajduje się w środku! Często nie ma tam wcale owoców (mimo nazwy!), tylko barwnik i aromat. Jednak nawet w tych jogurtach, które zawierają owoce, nie są to świeże jagody czy gruszki, tylko dżem, do którego dodano cukier, a często również substancje zagęszczające i aromaty.Wartością w takim jogurcie są tylko dobre bakterie, ale one znajdują się także w jogurcie naturalnym.Co robić? Do naturalnego jogurtu dodaj sezonowe owoce i zmiksuj. Możesz ewentualnie wsypać małą łyżeczkę cukru (i tak będzie go mniej niż w kupnym, w którym jest blisko pięć łyżeczek cukru!).