Jak z wiekiem zmienia się metabolizm?

Senior / fot.Fotolia fot. Fotolia
Ludzki metabolizm zaczyna zmieniać się już po 40. roku życia. Jak zatrzymać sprawność i zadowolenie z życia mimo upływającego czasu? Jaka dieta jest odpowiednia dla seniora? Jakie jest zapotrzebowanie na kalorie osoby starszej?
/ 02.03.2012 11:36
Senior / fot.Fotolia fot. Fotolia

Pamiętasz stare powiedzenie, że jesteś tym, co jesz? Powtarzaj je jak mantrę, kiedy będziesz komponował posiłki z owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, chudego białka. Ten zestaw sprawi, że twoje ciało poradzi sobie z nieubłaganym upływem czasu, wyostrzą się zmysły i poprawi się jakość twojego życia.

Dieta dla seniora

Dzięki odpowiedniej diecie seniorzy żyją dłużej, są sprawniejsi i zadowoleni z życia, które przy zachowaniu dobrej sprawności jest dużo łatwiejsze. Właściwe odżywianie utrzymuje mięśnie, kości, narządy i układ nerwowy w nienagannej formie. Zmniejsza również ryzyko chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2, zapobiega utracie masy kostnej, nowotworom, anemii. Ponadto, jedząc różnorodnie spożywa się mniej kalorii i więcej składników odżywczych, co utrzymuje masę ciała w ryzach – a to już połowa sukcesu.

Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje ludzi pomiędzy 45. i 59. rokiem życia jako osoby w „średnim wieku”, od 60. do 74. roku życia jako „starszych” i powyżej 75. roku życia jako „starych”.

Zrozumieć upływ czasu

Każda dekada życia przynosi zmiany w fizjologii i wyglądzie ciała. Zrozumienie tych procesów pomaga kontrolować procesy starzenia, nastawia pozytywnie do zmian, jakie niesie ze sobą upływ czasu i pozwala zmniejszyć ryzyko chorób degeneracyjnych, które wyłączają z aktywnego życia. O czym warto wiedzieć?

Gdy metabolizm zwalnia...

Metabolizm człowieka (czyli obrót energii gwarantującej mu sprawną pracę komórek i narządów) w wieku czterdziestu lat każdego roku zwalnia. Oznacza to, że jeśli rozsądnie nie ograniczysz zjadanych kalorii, prawdopodobnie zaczniesz przybierać na wadze. Taki stan pociągnie za sobą ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia, narządu ruchu, cukrzycy i wielu innych. Dlatego po skorzystaniu z naszych wskazówek powinieneś poradzić się też lekarza i z nim zdecydować, jak bezpiecznie możesz zmniejszyć ilość kalorii w diecie, aby nie narazić się na ryzyko niedoborów.

Zobacz też: Sprawdź kalorie w jedzeniu

Sprawdź, ile kalorii potrzebujesz

Można przyjąć następujące wskazówki:

 Kobiety powyżej 50 lat:

  • Nieaktywne fizycznie potrzebują około 1600 kalorii dziennie.
  • Przeciętnie aktywne około 1800 kalorii dziennie.
  • Bardzo aktywne około 2000 kalorii dziennie.

Mężczyźni powyżej 50 lat:

  • Nieaktywni potrzebują około 2000 kalorii dziennie.
  • Bardzo aktywni około 2400-2800 kalorii dziennie.

Źródło: National Institute of Aging

Polecamy: Jak prawidłowo czyścić okulary?

Redakcja poleca

REKLAMA