1. Lunch
Spędzanie czasu w restauracjach może zaprzepaścić twoje wysiłki w odchudzaniu. Udowodniono, że kobiety, które częściej jadały na mieście, traciły mniej kilogramów niż te, które nie robiły tego prawie wcale. Dlaczego tak się dzieje? Jest to związane zarówno z ilością, jak i z jakością posiłków spożywanych w barach.
Co robić, gdy chcesz zjeść lunch w czasie pracy? Możesz przygotowywać większą kolację i przechowywać ją w lodówce, żeby zabrać ją następnego dnia do biura. Jeśli masz służbowe spotkanie z klientem i wizyta w restauracji jest nieunikniona, zawsze dokładniej przeglądaj menu i wybieraj najzdrowszą z możliwości.
2. Dojazd do pracy
Dużo czasu spędzamy w komunikacji miejskiej, aby dotrzeć do miejsca pracy. To powoduje narastające zmęczenie oraz zestresowanie. W taki sposób docierając do pracy rozpoczynamy dzień z negatywnym nastawieniem, przez co możemy łatwiej ulec pokusie zjedzenia czegoś słodkiego. Poza tym takie dojazdy zabierają nam cenny czas, który moglibyśmy poświęcić na przygotowanie zdrowego posiłku lub serii ćwiczeń rozciągających wykonanych zanim zasiądziemy przed biurkiem.
Jak to naprawić? Jeśli poruszasz się komunikacja miejską, a pogoda dopisuje, wysiądź przystanek wcześniej. Ruch zawsze rozładuje stres i unikniesz stania w korku. Jeśli stajesz się głodna, zawsze trzymaj pod ręką paczkę zdrowych przekąsek, które możesz chrupać podczas jazdy.
Zobacz też: Test: czy jesteś uzależniony/-a od jedzenia?
3. Nadprogramowe godziny
Praca w nadgodzinach wpływa na gospodarkę hormonalną, podnosi poziom hormonów stresu. Dodatkowo jesz wtedy często w godzinach nocnych. To wszystko w połączeniu tworzy mieszankę wybuchową. Udokumentowano, że ludzie, którzy śpią za mało, mają większe skłonności do podjadania i nadwagi.
Ciężko jednoznacznie w obecnej sytuacji gospodarczej wymyślić dobre rozwiązanie, aby uniknąć nadgodzin. Możemy jednak zapobiegać sytuacji w inny sposób. Zamiast miski cukierków na biurku, postaw przed sobą piękne, czerwone jabłko i wypełnij miskę orzechami.
4. Tylko piszę i rozmawiam
Choroby wynikające z siedzącego trybu życia wiążą się ze znacznym przyrostem masy ciała, chorobami układu krążenia, cukrzycą i przedwczesną śmiercią. Jeśli palce są jedyna częścią ciała, którą ćwiczysz przez cały dzień, czas wprowadzić pewne zmiany.
Przede wszystkim nie bądź sama. Poszukaj w pracy osób, które mają podobny sposób spędzania czasu. Zostaw pracę na parę minut i porozmawiaj z kimś. Prowadź rozmowy na stojąco. Jeśli masz wystarczająco podzielną uwagę, włącz również do tego przechadzanie się po biurze.
Zobacz też: Jak rozpoznać zakwaszenie organizmu?