Jak nie przesadzić z alkoholem w sylwestra?

Ile możemy wypić w sylwestra, żeby nie przesadzić? /fot. Fotolia fot. Fotolia
Większość ludzi pije w sylwestra – choćby miał to być symboliczny kieliszek szampana. Presja spożycia alkoholu podczas noworocznej imprezy jest tak silna, że warto zastanowić się, jaki jest nasz próg tolerancji dla napojów wyskokowych. Jaki alkohol jest najmocniejszy? Co upija najszybciej? Ile możemy wypić w Nowy Rok?
/ 29.12.2011 14:02
Ile możemy wypić w sylwestra, żeby nie przesadzić? /fot. Fotolia fot. Fotolia

Sylwestrowy toast

Organizm każdego z nas reaguje indywidualnie na różne dawki alkoholu. Każdy ma własną granicę tolerancji napojów wyskokowych, które – jako substancje psychoaktywne – oddziałują na mózg i układ nerwowy. Nikt chyba nie lubi przesadzać z ilością wypitego alkoholu, bo nigdy nie wiadomo, jak to się może skończyć, a objawy mogą być nieprzyjemne i popsuć nam początek roku. Jeśli planujemy coś więcej niż noworoczny toast, najlepiej będzie zaplanować ilość i rodzaj trunków.

Ile alkoholu w alkoholu?

Według ekspertów, maksymalna dzienna dawka spożycia alkoholu dla mężczyzny to 4 jednostki alkoholu (jedna jednostka to 10 ml czystego alkoholu) – co oznacza, że procentowo jest to rozłożone na wszystkie wypijane trunki. Dla kobiety dzienny limit wynosi 3 jednostki alkoholu.

Jak zatem skomponować noworoczne menu, tak by ilość wypitego alkoholu mieściła się w zaleceniach zdrowotnych ekspertów? Dla przykładu butelka wina o mocy 12% to 7,5 jednostek alkoholu (im mocniejszy alkohol, tym jednostek jest oczywiście więcej), piwo (5%) to ok. 2 jednostki, ale są też piwa o mocy 3-4%, czy 6% (np. Octoberfest). Szklaneczka wódki o pojemności 25 ml (40%) to 1 jednostka, podobnie jak kieliszek likieru (20%). Drinki alkoholowe typu Bacardi Breezer to 1,5 jednostki na butelkę. Butelka wódki to 17 jednostek alkoholu.

Według powyższych wytycznych, dorosły mężczyzna mógłby wypić w sylwestrową noc: kieliszek szampana i pół butelki wina, przekraczając nieznacznie swój dzienny limit spożycia. Albo kieliszek szampana i dwa półlitrowe piwa.

Polecamy: Ile kalorii ma twój drink?

Jak działa alkohol?

Po około 5 minutach od spożycia alkoholu przedostaje się on do krwi. Po ok. pół godzinie stężenie alkoholu we krwi osiąga największą wartość. Alkohol zmienia stan świadomości: zaczynamy odczuwać lekki rausz i przyjemność, rozluźnienie, brak zahamowań, ponieważ etanol zawarty w alkoholu pobudza neuroprzekaźniki w mózgu. Taki stan utrzymuje się przez okres wzrastania poziomu alkoholu we krwi. Jako że alkohol działa na układ nerwowy oraz mózg, jego spożycie może wywołać ból głowy, obniżyć sprawność psychomotoryczną. W większej ilości powoduje obniżenie nastroju, rozdrażnienie i kaca. Spożycie alkoholu obniża również poziom cukru we krwi, podnosi ciśnienie tętnicze. Może zaostrzyć przebieg niektórych chorób i wejść w interakcje z lekami.

Kobieta, która spożyje identyczną ilość alkoholu co mężczyzna, będzie miała większą ilość promili we krwi.

Kto powinien ograniczyć alkohol?

Osoby, które powinny zastanowić się nad ograniczeniem ilości alkoholu w sylwestra bądź wyeliminować alkohol całkowicie to kierowcy, osoby chore, np. na cukrzycę, nadciśnienie, choroby wątroby i żołądka, osoby przyjmujące leki, dzieci i młodzież, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby uzależnione od alkoholu lub narkotyków oraz ich bliscy, osoby z zaburzeniami psychicznymi, osoby na diecie.

Pamiętajmy, że alkoholu nie należy łączyć z lekami. Może to spowodować poważne zatrucie. Leki „zakazane” to m. in. antybiotyki, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwhistaminowe (na alergię), przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze, przeciwnowotworowe, antydepresyjne. Szczegółową informację znajdziemy w każdej ulotce.

Nie ulegajmy presji otoczenia. Nie ma przymusu picia. Sylwester to okazja do dobrej zabawy w gronie znajomych, złożenia sobie życzeń, refleksji – niekoniecznie z kieliszkiem w ręku.

Zobacz też: Alkoholik w sylwestrową noc

Źródło: abstynenci.pl, narkotyki.pl, wyhamujwpore.pl /ah

Redakcja poleca

REKLAMA