Przyrządzanie potraw
To jak przygotowujemy potrawy ma szczególne znaczenie w przypadku osób chorych na cukrzycę i tych, którzy walczą z otyłością. Bez obaw – nie musisz narzucać sobie męczących i zniechęcających do jedzenia restrykcji. Wystarczy, że przejmiesz kilka podstawowych, zdrowych zasad:
- Staraj się spożywać warzywa i owoce na surowo. Jeśli koniecznie musisz je ugotować – rób to krótko i używaj mało wody.
- Do gotowanych warzyw dodawaj niewielką ilość oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego – to zwiększy przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczu.
- Nie smaż!
- Mięso, drób i ryby gotuj w wodzie, na parze, w specjalnym naczyniu do gotowania bez wody, soli i tłuszczu, piecz w foli aluminiowej, rękawie foliowym, pergaminie, naczyniu żaroodpornym lub duś.
- Do obróbki termicznej używaj tylko oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego.
- Zamiast wędlin, kładź na kanapki plasterki gotowanego lub pieczonego mięsa. Pamiętaj bowiem, że wędliny zawierają dużo soli.
- Spróbuj zastąpić sól ziołowymi przyprawami.
Warto wiedzieć: Uważaj na bomby kaloryczne
Jak często mogę jeść?
Przede wszystkim jedz regularnie – to pomoże unormować poziomy glukozy we krwi, ułatwi odchudzanie i wpłynie na zmniejszenie apetytu.
Specjaliści radzą jeść 4-6 posiłków dziennie, z czego 3 posiłki mają być główne, a 1-3 małe (w zależności od sposobu leczenia oraz indywidualnych zaleceń lekarza lub dietetyka).
Kontrola poziomów glukozy
Wybierz odpowiedni dla siebie rodzaj glukometru – pomoże Ci w tym lekarz lub pielęgniarka. Następnie zapoznaj się dokładnie z jego instrukcją i poproś specjalistę o sprawdzenie, czy dobrze przeprowadzasz pomiary.
Pamiętaj, by zapisywać wyniki pomiarów. Warto w tym celu założyć specjalny dzienniczek i dodawać do zapisków komentarze na temat godziny pomiaru, informacji, czy pomiar był mierzony na czczo, czy po posiłku, ile czasu po posiłku, ile wymienników węglowodanowych zawierał posiłek, jaka była Twoja aktywność fizyczna.
Samokontrola ma na celu unormowanie poziomów glukozy we krwi u osób chorych na cukrzycę. Powinno się ją kontrolować na czczo i 2 godziny po posiłkach (częstotliwość i godzinę pomiarów glukozy we krwi skonsultuj z lekarzem).
Polecamy: Encyklopedia zdrowia
Jak ważna jest aktywność fizyczna?
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne podkreśla, że ze względu na wielokierunkowe korzyści wysiłek fizyczny jest integralną częścią prawidłowego, kompleksowego postępowania w leczeniu cukrzycy. Korzystnie wpływa on na insulinę i kontrolę glikemii, poziom cholesterolu, trójglicerydów we krwi oraz sprzyja redukcji masy ciała”.
Intensywność takiego wysiłku musi zostać określona przez lekarza. Pamiętajmy więc o aktywności fizycznej i zapytajmy specjalisty jaki jej rodzaj jest dla nas wskazany.