Jak gotować warzywa?

Gotowane warzywa są lekkostrawne, bardziej przyswajalne. Ale czy wiemy jak gotować poszczególne warzywa, by nie utraciły smaku, zapachu, koloru i cennych składników odżywczych?
/ 22.08.2013 06:55

Gotowane warzywa są lekkostrawne, bardziej przyswajalne. Ale czy wiemy jak gotować poszczególne warzywa, by nie utraciły smaku, zapachu, koloru i cennych składników odżywczych?

Jak gotować warzywa?

Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad dotyczących gotowania różnego rodzaju warzyw.

Warzywa kapustne

Kapusta, kalafior. Gotujemy w garnku bez przykrycia, aby uwolniły się z nich olejki o nieprzyjemnym smaku i zapachu.

Rozdrobnioną kapustę gotujemy w jak najmniejszej ilości wody, ograniczymy w ten sposób utratę składników odżywczych. Gotowanie nie powinno trwać długo, gdy będzie miękka, natychmiast zdejmujemy z ognia. Kapustę białą oraz włoską możemy ugotować w mleku, ugotowana w ten sposób będzie przypominać w smaku kalafior.

Zielone warzywa

... jak szpinak, brukselka, brokuły, zielony groszek, fasolka szparagowa. Warzywa zielone bardzo często podczas gotowania tracą swoją żywą barwę. Aby tego uniknąć należy je gotować krótko, im dłuższe gotowanie, tym większa utrata koloru, w dużej ilości wody i najlepiej bez przykrycia, bo wraz z parą wodna ulotnią się niekorzystne składniki.

Warzywa korzeniowe

... jak marchewka, pietruszka, seler. Warzywa te gotujemy krotko, pod przykryciem i w niezbyt dużej ilości wody. Szczególna uwagę należy zwrócić na gotowanie marchewki. Zawarty w niej karoten przetwarzany jest w naszym organizmie na witaminę A. Marchewkę zatem dobrze jest gotować z dodatkiem świeżego tłuszczu, np. masła. Dzięki temu karoten lepiej się rozpuści, a barwa marchwi intensywniejsza.

Warzywa czerwone

... jak czerwona kapusta i buraki. Buraki ćwikłowe gotujemy krótko, a pod koniec gotowania dodajemy kwas, by wywar miał intensywny kolor. Poszatkowaną modrą kapustę gotujemy w niewielkiej ilości wody z dodatkiem soli, cukru i octu, dzięki czemu zachowamy cenne składniki oraz żywą barwę.

Pamiętaj! Warzywa wkładaj do gotującej się, osolonej wody. Spowoduje to ścięcie białka, które ograniczy przenikanie witamin i minerałów do wywaru.

Redakcja poleca

REKLAMA