Jak alkohol może zaszkodzić zdrowiu faceta?

Czy wiesz, że picie alkoholu podczas antybiotykoterapii może być nawet niebezpieczne dla życia? /fot. Fotolia
Mężczyźni częściej niż kobiety sięgają po alkohol i piją go zwykle w większych ilościach. Należy jednak pamiętać, że konsekwencje spożywania alkoholu w nadmiarze mogą być niebezpieczne również dla „silniejszej” płci.
/ 09.05.2011 16:39
Czy wiesz, że picie alkoholu podczas antybiotykoterapii może być nawet niebezpieczne dla życia? /fot. Fotolia

Oprócz uzależnienia, alkohol powodować może impotencję, ograniczenie płodności, pogorszenie kondycji i cały szereg chorób, z nowotworami włącznie.

Alkohol a potencja i płodność

Niewielka ilość alkoholu pozwala na odprężenie, relaks, przez co może korzystnie wpływać na potencję. Duże ilości, do tego spożywane regularnie będą miały odwrotne działanie – powodować będą zaburzenia hormonalne (dotyczące również hormonów płciowych), uszkodzenie układu nerwowego, a co za tym idzie – impotencję. Ograniczeniu ulegać będzie także płodność mężczyzny.

Alkohol a kondycja

Osoby, które uprawiają sport wyczynowo, są świadome, że alkohol nie jest dla nich. Udowodniony został jego toksyczny wpływ m.in. na tkankę mięśniową. Ponadto spożywany regularnie alkohol niszczy „centrum energetyczne” naszego organizmu, jakim jest wątroba. Zaburzeniu ulegają między innymi zachodzące w niej procesy przemian glukozy – „paliwa” dla mięśni.

Polecamy: Czy wiesz, jak mądrze łączyć alkohol ze sportem?

Należy również pamiętać, że 1 g alkoholu etylowego to aż 7 kalorii (dla porównania – 1g tłuszczu to 9 kalorii a 1 gram białka – 4). Są to puste kalorie - oprócz energii organizmowi nie dostarczane są żadne wartościowe składniki odżywcze – jego nadużywanie jest więc prostą drogą do otyłości.

Alkohol a choroby

Regularne spożywanie alkoholu prowadzić może do uszkodzenia wielu narządów, przede wszystkim wątroby. Miąższ wątroby ulega przebudowie, dochodzi do jej włóknienia – z czasem może już ona nie być w stanie pełnić swojej funkcji. 

Ponadto udowodniono związek pomiędzy piciem alkoholu a zapadalnością na nowotwory. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że rocznie na nowotwory spowodowane szkodliwym używaniem alkoholu umiera na świecie ok. 351 000 osób. Są to przede wszystkim nowotwory złośliwe jamy ustnej, krtani, przełyku, a także wątroby i jelita grubego. Istnieje jeszcze jedna niebezpieczna zależność. Ryzyko zachorowania na te nowotwory jest dodatkowo zwiększone u osób palących papierosy.

Czytaj też: Czerwone wino – zdrowe czy niezdrowe?

Redakcja poleca

REKLAMA