Jajka - właściwości odżywcze

kobieta z jajkiem fot. Fotolia
Choć narosło wokół nich wiele mitów, to nie ma wątpliwości, że powinnaś je jeść. Przeczytaj dlaczego jajka są takie zdrowe!
/ 11.03.2013 16:56
kobieta z jajkiem fot. Fotolia

To prawda, że jajka zawierają cholesterol, ale w przypadku zdrowych ludzi nie ma przeciwwskazań do ich podawania. Warto pamiętać, że cholesterol pełni ważną rolę w organizmie, np. jest potrzebny do syntezy niektórych hormonów.

1. Jajka są ważnym elementem diety

To cenne źródło białka, które jest najwyższej jakości. Obfitują w witaminy A, D oraz z grupy B (B2). Dostarczają także pewnych ilości siarki, potasu, fosforu, magnezu, chloru i miedzi. Żółtko to bogate źródło żelaza, cynku oraz lecytyny. Jedna trzecia jego masy to tłuszcz – przeważają w nim jednak dobre nienasycone kwasy tłuszczowe.

2. Kolor żółtka nie świadczy o wartości jajka

Wpływ na kolor żółtka ma rodzaj pożywienia, jakie je kura. To nieprawda, że jajka z ciemnym żółtkiem są zdrowsze od tych z jasnym. Kury karmione pszenicą znoszą jajka o jasnym żółtku, te karmione np. kukurydzą – o pomarańczowym. Kolor skorupki zależy od rasy kury i nie ma nic wspólnego z wartością jajka.

3. Nie należy długo ich gotować

Na twardo do 10 minut, na miękko – ok. 3 minut od zagotowania (jeśli wkładasz je do zimnej wody). Długie gotowanie powoduje utratę cennych składników, a jajko zyskuje nieapetyczną zieloną obwódkę wokół żółtka – to reakcja siarki z żelazem.

4. Trzeba trzymać je w lodówce

Najlepiej spiczastym końcem do dołu. Wtedy żółtko znajduje się z dala od komory powietrznej, która jest w szerszym końcu skorupki. Jajka nie powinny leżeć w pobliżu produktów mocno pachnących, np. serów pleśniowych czy ryb, bo łatwo wchłaniają wszelkie zapachy. Świeże można przechowywać do czterech tygodni. Koniecznie sprawdzaj na opakowaniu ich datę ważności! Przed użyciem skorupkę jajka warto umyć w wodzie.

5. Można sprawdzić ich świeżość

Dowiesz się tego, wrzucając jajko do zimnej wody. Gdy tonie, to znak, że jest świeże. Starsze jajko ma komorę powietrzną bardziej wypełnioną powietrzem, więc utrzymuje się na powierzchni wody. Wskazówką świeżości jest też matowa skorupka jajka, zaś o nieświeżości świadczy charakterystyczny chlupot przy potrząsaniu.

6. Rodzaje jaj i ich właściwości

Kurze – najbardziej popularne. Najzdrowsze są te z wolnego wybiegu lub z gospodarstw ekologicznych, np. od kury zielononóżki (małe, białe, podłużne).
Przepiórcze – smakiem są najbardziej zbliżone do kurzych, a 3–4 przepiórcze zastępują jedno jajko kurze. Mają one większy udział żółtka w jajku i więcej składników mineralnych (żelaza, wapnia i fosforu) oraz witaminy B2 niż jajka kurze.
Strusie – to największe jajka na świecie. Jedno waży przeciętnie półtora kilograma, a na twardo trzeba je gotować około półtorej godziny. Żółtko obfituje w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Kacze – rzadko się je jada ze względu na to, że łatwo zakażają się salmonellą. Mają duże żółtka, są bardziej intensywne w smaku i większe niż kurze. Zawierają także więcej białka, tłuszczu i cholesterolu od kurzych.
Gęsie – są dużo większe od kaczych i indyczych. Pożywne, ale ciężkostrawne, bo podobnie jak kacze są tłuste. Mają też oleisty smak.
Indycze – są sporo większe od jajek kurzych. Mają podobną ilość białka i tyle samo tłuszczu jak kurze, jednak znacznie więcej cholesterolu oraz cennego żelaza.

Redakcja poleca

REKLAMA