Herbata ziołowa w saszetkach - jaką mieszankę warto kupić?

Mieszanki ziołowe warto popijać na co dzień – dodają sił, relaksują i pomagają zachować równowagę w organizmie. W pracy, w podróży, na uczelni... można popijać je przez cały dzień, zastępując nimi zwykłą herbatę. Czy każda mieszanka ziół w saszetce to wybór godny swojej ceny? Po jakie herbaty w saszetkach sięgać?
/ 08.11.2013 09:01

Herbata w saszetkach

Dla aktywnych smakoszy ziołowych mieszanek pojawiły się herbaty pakowane w pojedyncze saszetki – wygodne i praktyczne w użyciu. Można zabrać je wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości sporządzenia naparu w tradycyjny sposób i podzielić się nimi ze znajomymi. Dzięki temu, z powodzeniem można spakować je ze sobą w drogę, do biura oraz na zajęcia i łatwo przyrządzić w dowolnym miejscu. W połączeniu z ulubionym kubkiem termicznym, stanowią pakiet idealny – pozwalają popijać ulubioną herbatę w samochodzie, tramwaju, na przystanku.

Zobacz także: Ciekawostki na temat herbaty

Herbaty w saszetkach - dobry smak czy czysta chemia?

Wybierajmy jednak tylko dobrej jakości herbaty, zawierające dokładnie tę samą mieszankę, o której wspomina producent na opakowaniu. Ponieważ użyty w ten sposób surowiec jest drobno pocięty – co jest warunkiem zapakowania go do saszetek - to niestety stanowi szerokie pole do nadużyć. Sklepowe półki uginają się od mieszanek w bajecznych smakach i kombinacjach, kusząc przy tym podejrzanie atrakcyjną ceną. Gorsza jakość, śladowe ilości naturalnych składników, ustępujące miejsca aromatom, sztucznym wypełniaczom i granulatom, to tylko część niepotrzebnych „dodatków”. Jakże często nieświadomie popijamy drobinki barwnika zamknięte w kuleczce, przypominającej miniaturową gumę do żucia - która po zalaniu wrzątkiem momentalnie się rozpuszcza, nadając herbacie piękny, intensywny kolor.

Mieszanki ziołowe, zawierające niekiedy wyłącznie suche łodygi i pozostałości po „ekonomicznej” produkcji mieszanki sypanej, nie tylko nie będą miały żadnych walorów smakowych, ale tym bardziej zdrowotnych. Herbata owocowa, często z zawartością owoców mniejszą, niż 1%, urozmaicona kompozycją zapachową, niestety nie ma nic wspólnego ze zdrową herbatą, która miałaby przysłużyć się naszemu organizmowi. Pamiętajmy, że w ciągu roku wraz z pożywieniem i napojami, przyjmujemy średnio 6kg czystych toksyn i chemicznych substancji – warto zatem wyeliminować część z nich, wybierając herbatę nie tylko nieszkodliwą, ale taką, która pozytywnie wpłynie na pracę całego organizmu.

Mieszanki ziołowe w saszetkach - które wybrać?

Istnieje kilka prostych sposobów na uniknięcie niewłaściwego wyboru i sprawdzenie jakości produktu. Po pierwsze i najważniejsze – należy czytać etykiety. Każdy producent ma obowiązek umieszczenia na opakowaniu szczegółowej informacji o zawartości swojego produktu. Nie umieszcza się tylko proporcji, w jakich zostały użyte składniki, ale naszą uwagę powinna przykuć kolejność, w jakich zostały wymienione. Składniki, których jest najwięcej – zawsze wymienione będą na początku, te których użyto najmniej – na końcu listy.

Jeśli w herbacie malinowej, owoce zostały wymienione na samym końcu – jeszcze po aromacie i barwniku, których w ogóle nie powinno się używać do produkcji – to taki produkt nie ma nic wspólnego ze smaczną i zdrową mieszanką.

Jeśli herbata przy zakupie zda nasz „egzamin” składu, czas zaprosić ją do etapu drugiego – czyli w domu zajrzeć do jednej z saszetek i sprawdzić, jakiej jakości surowiec znajduje się wewnątrz. Mimo, że drobniej skrojony, powinien on zawierać susz o intensywnym kolorze, gdyż blady i bezbarwny nie będzie miał ani smaku, ani pożądanego aromatu. Dodatkowo, drobne skrojenie, nie ma nic wspólnego z miałkim proszkiem, czy pyłem – bo taka herbata stanowi wówczas produkt drugiej kategorii, prawdopodobnie pozostałości po wcześniejszym tzw. „właściwym” procesie produkcyjnym. Szukajmy więc wyraźnych i widocznych gołym okiem fragmentów liści herbacianych, ziół, owoców i kwiatów. Także prawidłowo dobrana bibuła, w żaden sposób nie wpłynie na smak mieszanki – a pozwoli cieszyć się nie tylko wygodą, ale przede wszystkim – zawsze pyszną herbatą.

Wybierając herbatę w saszetkach, kierując się tymi kilkoma prostymi wskazówkami, mamy pewność, że zawiera ona tylko naturalne i nieszkodliwe składniki. Dzięki temu, będziemy mogli cieszyć się nie tylko aromatycznym naparem i dobrym samopoczuciem każdego dnia, ale wygodą wszędzie tam, gdzie najdzie nas ochota na filiżankę smacznej herbaty.

Zobacz także: Herbaty ziołowe - najlepsza propozycja na jesień