Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, należy dokonać kilku istotnych zmian, które dotyczą nie tylko sposobu żywienia, lecz również całego stylu życia.
Zmień sposób żywienia!
W Twojej diecie przeważają potrawy smażone, grillowane i wędzone? Czas to zmienić! Na raka jelita grubego chorują głównie osoby, które spożywają produkty wysoko przetworzone. Podczas obróbki termicznej w wysokiej temperaturze, powstają szkodliwe związki, warto więc zmienić nieco sposób przygotowania posiłków. Potrawy duszone lub gotowane, po dodaniu odpowiednich przypraw, będą tak samo smaczne, jak te z grubą warstwą panierki.
W naszym jadłospisie powinno znaleźć się więcej warzyw i owoców. Zawierają błonnik pokarmowy i są bogate w antyoksydanty – substancje, dzięki którym nasz organizm może bronić się przed kancerogenami w bardziej efektywny sposób.
Przeczytaj: Jak zdiagnozować raka jelita grubego?
Powinniśmy zadbać także o odpowiednią ilość wapnia w diecie. Źródłem wapnia są nie tylko produkty mleczne – wapń obecny jest także w produktach roślinnych, takich jak: kapusta, natka pietruszki, orzechy laskowe czy nasiona roślin strączkowych. Warto uwzględnić je w codziennym jadłospisie, jako dobre uzupełnienie wapnia pochodzącego z mleka i jego przetworów.
Spożycie mięsa czerwonego należy ograniczyć do 2-3 porcji tygodniowo. Można zastąpić je nasionami roślin strączkowych, drobiem oraz rybami. Ryby oprócz białka, dostarczają nam także niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Dodatkowo – tłuszcze te, wraz z obecnymi w olejach roślinnych kwasami omega-6, mają korzystny wpływ na gospodarkę lipidową organizmu.
Zacznij ćwiczyć!
Kolejną rzeczą, o której musimy pamiętać jest aktywność fizyczna. Warto wygospodarować na nią chociaż pół godziny każdego dnia. Jeżeli nasza kondycja pozostawia wiele do życzenia i nie mamy czasu na uprawianie sportu – wystarczą małe zmiany w codziennych nawykach, takie jak chodzenie po schodach zamiast korzystania z windy lub parkowanie samochodem nieco dalej od miejsca pracy niż zazwyczaj.
Przeczytaj: Kiedy jest wskazana kolonoskopia?
Zrezygnuj z używek!
Profilaktyka raka jelita grubego obejmuje także ograniczenie spożycia alkoholu – jest on czynnikiem, który zwiększa ryzyko rozwoju tego nowotworu.
Bardzo groźnym kancerogenem jest dym papierosowy i nie powinniśmy narażać na jego działanie ani siebie, ani osób w naszym otoczeniu. Postaraj się rzucić palenie, gdyż nałóg ten zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o kilkadziesiąt procent.