Dieta w profilaktyce raka jelita grubego

Polipy jelita grubego można pomylić z nieswoistymi zapaleniami jelit. Badaniem rozstrzygającym jest ocena histopatologiczna wycinku błony śluzowej.
Rak jelita grubego jest jednym z nowotworów dietozależnych. Termin ten oznacza, że zachorowanie w dużej mierze uzależnione jest od naszego sposobu żywienia. Stosując odpowiednią dietę możemy w istotny sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego nowotworu.
/ 22.08.2011 12:21
Polipy jelita grubego można pomylić z nieswoistymi zapaleniami jelit. Badaniem rozstrzygającym jest ocena histopatologiczna wycinku błony śluzowej.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, należy dokonać kilku istotnych zmian, które dotyczą nie tylko sposobu żywienia, lecz również całego stylu życia.

Zmień sposób żywienia!

W Twojej diecie przeważają potrawy smażone, grillowane i wędzone? Czas to zmienić! Na raka jelita grubego chorują głównie osoby, które spożywają produkty wysoko przetworzone. Podczas obróbki termicznej w wysokiej temperaturze, powstają szkodliwe związki, warto więc zmienić nieco sposób przygotowania posiłków. Potrawy duszone lub gotowane, po dodaniu odpowiednich przypraw, będą tak samo smaczne, jak te z grubą warstwą panierki.

W naszym jadłospisie powinno znaleźć się więcej warzyw i owoców. Zawierają błonnik pokarmowy i są bogate w antyoksydanty – substancje, dzięki którym nasz organizm może bronić się przed kancerogenami w bardziej efektywny sposób.

Przeczytaj: Jak zdiagnozować raka jelita grubego?

Powinniśmy zadbać także o odpowiednią ilość wapnia w diecie. Źródłem wapnia są nie tylko produkty mleczne – wapń obecny jest także w produktach roślinnych, takich jak: kapusta, natka pietruszki, orzechy laskowe czy nasiona roślin strączkowych. Warto uwzględnić je w codziennym jadłospisie, jako dobre uzupełnienie wapnia pochodzącego z mleka i jego przetworów.

Spożycie mięsa czerwonego należy ograniczyć do 2-3 porcji tygodniowo. Można zastąpić je nasionami roślin strączkowych, drobiem oraz rybami. Ryby oprócz białka, dostarczają nam także niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Dodatkowo – tłuszcze te, wraz z obecnymi w olejach roślinnych kwasami omega-6, mają korzystny wpływ na gospodarkę lipidową organizmu.

Zacznij ćwiczyć!

Kolejną rzeczą, o której musimy pamiętać jest aktywność fizyczna. Warto wygospodarować na nią chociaż pół godziny każdego dnia. Jeżeli nasza kondycja pozostawia wiele do życzenia i nie mamy czasu na uprawianie sportu – wystarczą małe zmiany w codziennych nawykach, takie jak chodzenie po schodach zamiast korzystania z windy lub parkowanie samochodem nieco dalej od miejsca pracy niż  zazwyczaj.

Przeczytaj: Kiedy jest wskazana kolonoskopia?

Zrezygnuj z używek!

Profilaktyka raka jelita grubego obejmuje także ograniczenie spożycia alkoholu – jest on czynnikiem, który zwiększa ryzyko rozwoju tego nowotworu.

Bardzo groźnym kancerogenem jest dym papierosowy i nie powinniśmy narażać na jego działanie ani siebie, ani osób w naszym otoczeniu. Postaraj się rzucić palenie, gdyż nałóg ten zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o kilkadziesiąt procent.

Redakcja poleca

REKLAMA