Dieta w czasie gorączki

Gorączka fot. Panthermedia
Złapałaś sezonowe przeziębienie? A może to grypa? Podpowiadamy, jak rozsądnie się odżywiać w czasie choroby, byś nie utraciła wszystkich sił.
Agata Bernaciak / 17.10.2012 16:52
Gorączka fot. Panthermedia

Dieta w czasie gorączki - skąd się bierze i jakie są jej objawy?

Do najczęstszych objawów podwyższonej temperatury ciała należą dreszcze, pocenie się, a także uczucie ogólnego rozbicia. Wywołują ją drobnoustroje, które działając na nasz mózg podnoszą temperaturę ciała (które w tym czasie walczy z chorobą). Jeśli gorączka trwa przez kilka dni nasze ciało proporcjonalnie do jej wzrostu traci siły, bowiem zużywa coraz więcej energii na ogrzanie organizmu.

Dieta w czasie gorączki - do czego może doprowadzić ta nieodpowiednia?

Podczas gorączki zwiększa się tempo naszej przemiany materii, przez co szybciej tracimy energię wyprodukowaną przez organizm. Aby uzupełnić jej niedobory, powinniśmy jeść jak najwięcej prostych węglowodanów, z których bardzo szybko tworzone są nowe zapasy sił. Gdy o owe uzupełnienie nie zadbamy, nasz organizm energię będzie czerpał z tkanki tłuszczowej i mięśni - co w prostym tłumaczeniu oznacza, że zacznie zjadać sam siebie!

Dieta w czasie gorączki - jaka powinna być?

Dieta w czasie trwania gorączki powinna być przede wszystkim lekkostrawna i pożywna. Unikaj zatem ciemnego pieczywa i makaronów, a zamiast tego jedz białe węglowodany. Dodatkowo zrezygnuj ze strączkowych warzyw, czy warzyw kapustnych (wywołują wzdęcia). Ogranicz spożywanie tłustego mięsa, ostrych przypraw i zupełnie zrezygnuj z alkoholu!

Najlepszym wyborem są zaś warzywa takie jak marchew, sałata, buraki, seler, pietruszka. Z owoców śmiało możesz sięgać po jagody, czarną porzeczkę, cytrusy, winogrona, czy banany. Pamiętaj, aby w twojej diecie nie zabrakło warzyw i owoców, bowiem są cennym źródłem witaminy C, która wspomoże twój organizm w walce z chorobą.

W czasie choroby nie zapominaj również o białku - niech w twoim jadłospisie pojawi się twarożek, chude mięso, ryby. Dodatkowo dziennie wypijaj co najmniej dwa litry płynów - dzięki temu unikniesz odwodnienia organizmu, które bardzo często pojawia się podczas trwania gorączki.

Redakcja poleca

REKLAMA