POLECAMY

Zobacz, jak jeść przy kamicy nerkowej!

To jedna z najczęstszych chorób układu moczowego. Sprawdź, jak powinnaś jeść, by zniwelować jej objawy!
Zobacz, jak jeść przy kamicy nerkowej! fot. Fotolia

Dieta przy kamicy moczanowej

Kamica moczanowa występuje bardzo często i zwykle występuje u osób otyłych lub z zaburzeniami wchłaniania jelitowego. Pojawia się w momencie, gdy w drogach moczowych odkłada się mocznik. Aby ograniczyć jego ilość należy wykluczyć z diety puryny, których głównym źródłem są mięsa.

Zakazane produkty: podroby, wieprzowina, śledzie, czekolada, grzyby, buliony mięsne, śliwki, borówki, kawior. Dopuszczalna dawka mięsa to 150g/dobę. Najlepiej jednak, by było ono drobiowe i podobnie jak ryby - gotowane.
Zalecane produkty: potrawy mączne, mleko i jego przetwory, ziemniaki, buraki, marchew, orzechy, owoce, cukier. 


Przykład obiadów: pierogi z truskawkami, ryż z jabłkami, pierogi ruskie, zupa pomidorowa z ryżem, gotowana wołowina z surówką z marchwi, jajko sadzone z ziemniakami, makaron ze szpinakiem i serem, kluski śląskie, zapiekanka ziemniaczana z warzywami i serem.

Dieta przy kamicy szczawianowo-wapniowowej

Jest równie często pojawiającą się odmianą kamicy. W jej przypadku problemem są trudno rozpuszczalne złogi szczawianu. Należy więc wyeliminować go z diety.

Produkty zakazane: rabarbar, szczaw, buraki, szpinak, agrest, czekolada, mocna kawa i herbata, konserwy, zupy w proszku. Zaleca się także ograniczenie grochu, ziemniaków, marchwi i cukru oraz unikanie potraw zawierających glutaminian sodu.
Zalecane produkty: soki warzywno-owocowe, masło, warzywa i owoce, pełne ziarna zbóż, mięsa i ryby.


Przykład obiadu: galaretka rybna, kluski leniwe, ryba duszona w jarzynach z pełnoziarnistym makaronem, jajko sadzone z fasolką szparagową, bitki cielęce z surówką z kapusty, grillowana karkówka, wędzona makrela.

Dieta przy kamicy fosforanowo-wapniowej

Jej pojawienie się może być związane z zakażeniem bakteryjnym powodującym zasadowy odczyn moczu. Istotne aby dieta uwzględniała produkty zakwaszające mocz.

Zakazane produkty: rośliny strączkowe, mleko, jaja, sery, potrawy obficie solone, wody mineralne alkaliczne.
Zalecane produkty: mięsa, ryby, pieczywo, kasze, makarony, masło, miód i soki cytrusowe.


Przykład obiadu: zupa pomidorowa z kaszą, mizeria ze zrazami wołowymi i ziemniakami, ryż z kurczakiem, galaretka rybna, pierogi z mięsem lub ruskie, kasza z gulaszem mięsnym, łosoś grillowany.

Dieta przy kamicy cystynowej

Jej nazwa pochodzi od jednego z aminokwasów – cystyny. Głównym jego źródłem jest mięso, które należy wykluczyć z diety.

Zakazane produkty: mięso, alkohol, mocna kawa i herbata, sól
Zalecane produkty: mleko i jego przetwory, substytuty mięsa w diecie wegetariańskiej

napisane na podstawie informacji prasowej Instytutu FRAIS w Katowicach
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/4 miesiące temu
Sama kilka razy już rodziłam kamień i w końcu dałam go do sprawdzenia, by znać jego skład. Dzięki temu koleżanka dietetyk dobrała mi odpowiednią dietę, bo bardzo zaczęłam dbać o profilaktykę, nie chcę już kolejny raz mieć nawrotu kamicy. Piję też dużo wody, 2-3 l dziennie i stosuję fitolizynę, jest dobrą pastą ziołową, która wspomaga leczenie zakażeń dróg moczowych, które mnie wyjątkowo kochają. No i fajnie sprawdza się w profilaktyce kamicy.
/5 lat temu
dieta przy kamicy jest bardzo ważna, po zmaganiach z chorobą również. mnie udało się wydalić kamienie, więc jestem już "po" przygodzie z kamicą. też śmiało mogę polecić nefrotabs. mnie zapisał je lekarz, więc zgodnie z jego zaleceniami zażywałam te tabletki i chyba pomogły, skoro się wyleczyłam :)
/5 lat temu
cierpiałam na kamicę szczawianowo-wapniową, stosowałam się do diety podobnej do tej z artykułu plus zażywałam tabletki nefrotabs i udało mi się wyleczyć
POKAŻ KOMENTARZE (3)