Dlaczego nie śpisz?
Brak lub za mała ilość snu powoduje rozdrażnienie, zmęczenie i osłabienie układu odpornościowego. Zaburzenia snu u dzieci mogą być spowodowane błędami wychowawczymi, refleksem żołądkowo-przełykowym, bezdechem, zaburzeniami pracy serca. Inną przyczyną może być alergia pokarmowa. Okazuje się, że w niemal 50% przypadków zaburzeń snu u niemowląt, odpowiedzialna jest właśnie alergia.
Szkodliwe mleko?
Mleko jest najsilniejszym alergenem. Alergia na nie powoduje, że dzieci śpią zazwyczaj 5-6 godzin. Zdarza się, że ich sen trwa zaledwie 1-2 godziny. W takich przypadkach dzieciom często podaje się tabletki uspokajające lub stosuje leczenie homeopatyczne. Metody te zazwyczaj nie przynoszą poprawy.
Zaburzenia snu na tle nietolerancji na mleko obserwuje się również u niemowląt. Do alergii dochodzi, gdy dziecko karmione jest mlekiem krowim lub gdy matka karmiąca piersią spożywa duża mleka i jego przetworów. Produkt ten wywołuje u niemowląt również zaburzenia emocjonalne, płaczliwość, problemy z zasypianiem.
Wpływ toksyn na sen
Na zaburzenia snu cierpią również dorośli. Ich problemy najczęściej wynikają ze szkodliwego działania toksyn, które powstają m.in. na skutek rozmnażania Candida albicans. Jest to drożdżak, grzyb, który może wywołać silną alergię. Wówczas lekarz może zalecić immunoterapię, która uwalnia od alergii. Ponadto korzystne efekty obserwuje się po zastosowaniu odpowiedniej diety oraz zażywaniu lekarstw przeciwgrzybicznych.
Pobudzenie i zaburzenia snu mogą być spowodowane również przez glistę ludzką.
Jak leczyć?
Jeśli problemy ze snem występują u niemowlaka, to nie należy ich lekceważyć. Najlepsze efekty przynosi bowiem leczenie tego typu zaburzeń u dzieci, które nie ukończyły trzech lat. U niemowląt zaburzenia mogą zniknąć nawet po kilku dniach lub tygodniach.
W leczeniu zaburzeń snu najlepsze rezultaty daje stosowanie diety eliminacyjnej. Zdaniem dr Danuty Myłek poprawa następuje w niemal 80% przypadków.
Źródło: „Alergie” Dr Danuty Myłek, wyd. WAB, Warszawa 2010, wydanie II