Czy napoje energetyzujące są szkodliwe

Napoje energetyzujące osiągają zamierzony efekt dzięki obecności substancji o działaniu pobudzającym. Tylko czy są bezpieczna dla każdego?
Czy napoje energetyzujące są szkodliwe

Napoje energetyzujące zaliczane są do żywności funkcjonalnej. Oznacza to, że poza funkcja odżywczą, pozytywnie wpływają na sprawność umysłową i fizyczną człowieka. Zwiększają szybkość reakcji i wydajność organizmu, dodają energii, odświeżają umysł i przyspieszają metabolizm. Dzięki obecności wielu substancji powodują wzmożenie koncentracji oraz przezwyciężenie stresu i zmęczenia.

Nie należy mylić ich z napojami izotonicznymi, mającymi za zadanie błyskawicznie nawodnić organizm, dostarczyć łatwo przyswajalnej energii oraz utraconych podczas wysiłku fizycznego witamin i minerałów. Dlatego te drugie skierowane są wyłącznie dla sportowców.

Skąd ten power

Energię, która zyskujemy po wypiciu napoju energetyzującego zawdzięczamy substancjom biologicznie aktywnym, takim jak tauryna, kofeina, guarana, inozytol, witaminy z grupy B, glukoza i sacharoza.

  • Tauryna

To aminokwas uczestniczący w przemianie materii i odpowiadający za właściwą pracę serca oraz pobudzenie mięśni do pracy. Jest aminokwasem wytwarzanym w małych ilościach przez organizm. Jako dodatek do napojów energetyzujących poprawia funkcje poznawcze i pomaga w nauce.

  • Kofeina

Pobudza układ nerwowy (stymuluje wydzielanie adrenaliny), wzmaga koncentrację, służy przezwyciężeniu stresu i zmęczenia. Składnik wielu roślin, takich jak ziarna kawy i kakaowca, owoców guarany oraz orzeszków kola. Zmniejsza zmęczenie i senność, działa pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy, polepsza procesy kojarzeniowe, poprawia czujność i przedłuża zdolność koncentracji uwagi.

Zobacz także: Czy kawę może pić każdy

  • Guarana

Wzmaga aktywność fizyczną i psychiczną, zwłaszcza w momentach stresu. Poprawia pamięć zarówno w efekcie jednorazowego przyjęcia określonej dawki, jak i w efekcie stałego przyjmowania.

  • Witaminy z grupy B (B1, B2, B6)

Przeciwdziałają zaburzeniom nerwowym, działają pobudzająco, likwidują zmęczenie, poprawiają pamięć i koncentrację.

  • Glukoza i sacharoza

Stanowią główne źródło energii, odbudowują zapasy glikogenu w mięśniach i pozwalają na dłuższy wysiłek.

Atest GIS gwarancją przebadania

Wiodące marki na rynku opatrzone są, wymaganym do niedawna przez polskie ustawodawstwo, atestem Głównego Inspektora Sanitarnego – tzw. numerem GIS. Atest ten daje gwarancję, że produkt został przebadany i nie zawiera substancji szkodliwych czy też innych substancji o nieznanym działaniu.

Energy drinki uzależniają!

Podobnie jak kawa i napoje alkoholowe, napoje energetyzujące mogą uzależnić. Efekty przedawkowania mogą się pojawić wtedy, gdy oprócz energy drinków będzie się piło colę, jadło czekoladę i łykało niektóre proszki od bólu głowy. Wszystkie one zawierają kofeinę. Gdy dostarczy się jej zbyt dużo, pojawia się ryzyko odwodnienia organizmu i problemów z wątrobą. Ponadto kofeina wypłukuje wapń i magnez, więc łatwo o ich niedobór. Symptomy przedawkowania to: nadpobudliwość, kłopoty z koncentracją, bezsenność i przyspieszenie akcji serca.

Lekarze ostrzegają

Dzieci poniżej 15 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące, osoby chore na cukrzycę i uczulone na kofeinę i powinny z tych napojów zupełnie zrezygnować. Kofeina przenika przez łożysko do płodu, hamuje wydzielanie hormonu wzrostu, szkodzi więc rozwijającemu się dziecku. W połączeniu z alkoholem zwiększają jego wchłanianie, przez co łatwiej się nimi upić, ale także zatruć.

Dla kogo są więc wskazane

Głównymi konsumentami napojów energetyzujących są kierowcy jeżdżący w dalekich trasach i w nocy oraz osoby, których praca wymaga ciągłego skupienia. Piją je także studenci i osoby intensywnie uczące się, zwłaszcza podczas sesji egzaminacyjnej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/2 lata temu
Mi nie zaszkodziły, ale zrezygnowałam z nich, bo na przemęczenie pomagają tylko na chwilę. Poczytałam trochę prac naukowych w temacie i zaczęłam brać Gold żeń– szeń complex i czuję się dosłownie wspaniale. Jeszcze niedawno odczuwałam znużenie i brak sił na cokolwiek, a teraz mam mnóstwo energii i siły przez cały dzień, nawet po całym dniu pracy, która nagle przestała mnie denerwować.
/5 lat temu
To ma być niezdrowe To jest zdrowe a nawet potrzebne!
/8 lat temu
Najgorzej że piją je coraz młodsi. W niektórych krajach zabronione jest sprzedawanie energetyków nastolatkom
POKAŻ KOMENTARZE (2)