Co nazywamy migreną?
Jest to bardzo silny ból głowy. Wraz z nim mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości. Wśród nich wymienia się m.in. nadpobudliwość, osłabienie, wymioty, a także nadwrażliwość na zapachy, hałas, światło, przeciągi, zmiany temperatury. Osoby cierpiące na migreny dodatkowo mogą odczuwać dyskomfort podczas podróży środkami lokomocji. Ich stan może pogorszyć się po spożyciu nawet niewielkich ilości alkoholu, niektórych pokarmów. Źle tolerują również zażywane lekarstwa.
Co wywołuje migrenę?
Silny ból głowy może być spowodowany działaniem wielu czynników. Jednym z nich może być również jedzenie. Działanie alergogenne mają również grzyby pleśniowe i dodatki spożywcze, jak barwniki i konserwanty. Za produkty, które najczęściej wywołują migrenę można by uznać mleko czy jaja. Okazuje się jednak, że do powstawania silnego bólu głowy mogą przyczynić się także produkty pszenne oraz nietolerancja lektyn, które występują m.in. w roślinach strączkowych.
Za migrenę mogą być odpowiedzialna też zaburzona praca wielu enzymów. Wówczas nawet po zjedzeniu produktów takich jak pomidory, śliwki, pomarańcze czy winogrona, może nastąpić reakcja alergiczna – ból głowy i dolegliwości układu pokarmowego. To właśnie schorzenia układu pokarmowego, jak biegunki czy wymioty, poprzedzają migrenę.
Migrena, wywołana nietolerancją na niektóre pokarmy, może wpłynąć na rozwój pokrzywki, atopowego zapalenia skóry czy astmy oskrzelowej. Ponadto pacjent może mieć również padaczkę, bóle i obrzęki stawów, katar, kaszel, anemię, zapalenie ucha, gardła, przewlekłe zapalenie jajnika lub pęcherza, a także może moczyć się w nocy.
Szkodliwe mleko?
Duży odsetek kobiet uskarżających się na migreny lekarze odnotowują w okresie karmienia piersią. Panie w tym okresie spożywają więcej mleka krowiego niż zazwyczaj, które wywołuje reakcje alergiczne. Mogą one objawiać się właśnie migrenami. Ponadto mogą wystąpić obrzęki stawów, kaszel, katar, nudności, bóle brzucha, arytmia serca, zaburzenia snu i emocjonalne, jak również zaparcia, biegunki. Podane schorzenia najczęściej są niewłaściwie leczone. Zdarza się, że lekarze nie dostrzegają związku między nimi a alergią na pokarm.
Wykrycie alergii u matki pozwala uniknąć objawów nietolerancji pokarmowej u dziecka. Często lekarze stawiają diagnozę, że objawy alergiczne u niemowlaka, jak skaza białkowa, są spowodowane karmieniem piersią, co nie do końca jest prawdą. Wówczas kobiety rezygnują z własnego mleka na rzecz krowiego, które dziecku nie pomaga, a wręcz szkodzi.
Źródło: „Alergie” Dr Danuty Myłek, wyd. WAB, Warszawa 2010, wydanie II