Czy alergicy mogą jeść pszenicę?

Gluten zawarty jest w pieczywie
Pszenica jest jednym z najsilniejszych alergenów obok cukru i mleka krowiego. Co może powodować i czy alergicy powinni wyeliminować ze swojej diety produkty pszenne?
/ 08.02.2011 12:57
Gluten zawarty jest w pieczywie

Po wykiełkowaniu ziarna pszenicy pozbawione są szkodliwych lektyn. Skąd zatem negatywny wpływ produktów pszennych na alergików i ogólnie na zdrowie? Otóż odpowiedzialny za to jest właśnie człowiek, który podniósł zawartość lektyny, zwanej glutenem, w ziarnach pszenicy.

Szkodliwy gluten 

Wspomniany już gluten, którego nazwa pochodzi od angielskiego słowa glue (klej), może wyrządzić wiele szkód w twoim organizmie. Przede wszystkim jest odpowiedzialny za występowanie alergii, celiakii, enteropatii glutenozależnych.

Spożywanie pszenicy może przyczyniać się również do rozwoju schizofrenii, ale u osób, które są genetycznie obciążone tą chorobą.

Sprawdź: Jakie są objawy schizofrenii?

W okresie lat sześćdziesiątych – osiemdziesiątych XX wieku wiele dzieci chorowało na celiakię. Przyczyną tego było zalecenie, by dzieciom powyżej trzeciego miesiąca życia podawać do jedzenia tzw. mieszankę II, która zawierała mąkę pszenną.

Mąka alergenem?

Tak i to szkodliwym. Mąka, zarówno pszenna jak i żytnia, sprzyja rozwojowi astmy. Jest bardzo silnym alergenem. W gronie osób szczególnie narażonych na wystąpienie alergii na mąkę wymienia się piekarzy, gospodynie domowe, młynarzy i ciastkarzy.

Polecamy: A wszystkiemu winien gluten...

Piekarze dodatkowo narażeni są na alergenne działanie nie tylko mąki pszennej, ale także z innych ziaren jak jęczmień, kukurydza, owies, żyto. Zdarza się, że osoby, które w swojej pracy mają bezpośredni kontakt z mąką, muszą przejść na rentę lub zmienić zawód ze względu na zdrowie.

W gronie osób, które mogą uczulić się na mąkę znajdują się również wszyscy ci, którzy spożywają pieczywo. Szczególnie narażone na jej szkodliwe działanie są osoby ze skazą atopową.

Jeść czy nie?

Mąka wymieniana jest jako jedna z trzech „białych trucizn”, której należy unikać. Jeżeli jednak zdecydujesz się na jej spożywanie, to staraj się nie łączyć jej z produktami, które zawierają wapń, magnez, żelazo i cynk. Ich wchłanianie jest bowiem zaburzone przez pewien składnik otoczki pszenicy. Substancja ta może jednak ulec rozkładowi, jeżeli będziesz wypiekać mąkę wraz z drożdżami. Wówczas taki chleb będzie zdrowszy.

Źródło: „Alergie” Dr Danuta Myłek, wyd. WAB, wydanie II

Redakcja poleca

REKLAMA