Czosnek i cebula - zastosowanie w żywieniu

Związki siarki organicznej, pochodzące z czosnku mają silniejsze działanie przeciwbakteryjne, niż znane pochodne związków fenolowych.
Przez jednych znienawidzone za nieprzyjemny smak i zapach, przez innych uwielbiane za cudowne właściwości – czosnek i cebula. Dlaczego warto uważniej im się przyjrzeć i włączyć do diety?
/ 23.12.2010 12:17
Związki siarki organicznej, pochodzące z czosnku mają silniejsze działanie przeciwbakteryjne, niż znane pochodne związków fenolowych.

Czosnek

Warzywo to ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie. Może być stosowane w ramach zapobiegania przeziębieniom, jak i w stymulowaniu organizmu w powrocie do pełni sił w czasie choroby. 

Substancje zawarte w niewielkich ząbkach czosnku działają bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo. Czosnek może być elementem leczenia naturalnymi sposobami (działa jak „naturalny antybiotyk”), jak i wspomagać leczenie farmakologiczne. Przed włączeniem czosnku do terapii warto skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź: Co jeść, aby mieć piękną cerę?

Uważa się, że to niezwykłe warzywo może wykazywać efekt hipotensyjny, czyli delikatnie obniżać ciśnienie krwi. Czosnek prawdopodobnie działa również przeciwzakrzepowo, powodując rozrzedzenie krwi. Jednak ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki, które dają podobny efekt. Zaobserwowano także zależność między częstym spożywaniem tego warzywa, a obniżeniem stężenia cholesterolu we krwi. 

Czosnek w kuchni

Czosnek jest źródłem cennych antyoksydantów, potasu czy witaminy C. Rola „magicznych ząbków” jest również nieoceniona w kuchni. Czosnek doskonale komponuje się z mięsem, wzbogaca smak i aromat sosów. Można stosować go w postaci naturalnej, jak i korzystać z produktów suszonych czy soli czosnkowej.
Jeśli rezygnujemy z czosnku, ponieważ obawiamy się nieprzyjemnego zapachu z ust, spróbujmy sprawdzonych metod. Intensywnego aromatu pozbędziemy się żując natkę pietruszki. Niektórym pomaga wypicie np. kefiru. Można także skorzystać z bezzapachowych tabletek, które zawierają czosnek.

Polecamy: Uodpornij się sam

Ostrożność powinny wykazać osoby chore i przyjmujące jakieś leki (uwaga na interakcje), jak i te o wrażliwym przewodzie pokarmowym, które np. odczuwają dyskomfort po spożyciu mocno przyprawionych dań. Możliwość zastosowania czosnku u małych dzieci należy skonsultować z pediatrą.

Cebula

Miksturę na bazie cebuli znana jest od lat. Niejeden z nas przyjmował ją w czasie, gdy kaszel przybierał na sile. Taki syrop miał na celu łagodzenie objawów przeziębienia i ułatwienie wykrztuszenia zalegającej wydzieliny.

Zbawienne działanie 

Cebula działa bakteriobójczo, przeciwzakrzepowo, stymuluje odporność oraz działa ochronnie na układ krążenia. Doskonale komponuje się z mięsem i sałatkami. Zeszklona na patelni świetnie wzbogaca smak potraw z dodatkiem ryżu.

Redakcja poleca

REKLAMA