Buraki

Są zdrowe, smaczne i mają niewiele kalorii. Buraki są dziś jednym z najlepiej rozpoznawalnych warzyw, często przy tym goszcząc na polskich stołach. Już starożytni Rzymianie wiedzieli o cennych wartościach, kryjących się w tym niepozornym warzywie. Potwierdzają to dziś liczne badania…
/ 18.12.2008 22:39

Są zdrowe, smaczne i mają niewiele kalorii. Buraki są dziś jednym z najlepiej rozpoznawalnych warzyw, często przy tym goszcząc na polskich stołach. Już starożytni Rzymianie wiedzieli o cennych wartościach, kryjących się w tym niepozornym warzywie. Potwierdzają to dziś liczne badania…

Ciekawą informację stanowi fakt, że wszystkie znane nam dziś odmiany pochodzą od jednego „przodka”. Konkretniej rzecz ujmując od buraka dzikiego (Beta miritima), który do dziś rośnie na obszarze Bliskiego Wschodu oraz w Indiach. Pierwsze wzmianki dotyczące buraków odnaleźć można w zapiskach starożytnej Babilonii z roku 722 p.n.e.

BurakiChoć dokładnie poznano skład chemiczny i budowę buraka, po dziś dzień nauka nie potrafi wyjaśnić ich właściwości terapeutycznych przy zwalczaniu nowotworów. Przypuszcza się, że znajdujące się w nim dwa rzadkie metale – rubid i ced – działają hamująco na rozwój komórek raka. Oprócz dużej ilości witaminy C, witamin z grupy B oraz witaminy P, zawiera też kwas foliowy i karoten, a co najważniejsze, bogactwo soli mineralnych, wśród których szczególnie cenne są sole potasowe. Obecne są w nim także pierwiastki śladowe takie jak magnez, wapń, sód i kobalt. Ten ostatni jest szczególnie istotny, gdyż bez niego organizm nie będzie mógł syntetyzować witaminy B12, która wraz z kwasem foliowym jest niezbędna w procesie tworzenia czerwonych ciałek krwi. Niedobór czerwonych krwinek powoduje niedokrwistość, naukowo nazywaną anemią, dlatego buraki stanowią idealne rozwiązania, dla wszystkich osób cierpiących na tę chorobę. Stosowane są też w profilaktyce nowotworowej, po chemioterapii, nieprawidłowym ciśnieniu, białaczce, hemofilii oraz przy awitaminozie i drętwieniu kończyn.

To jednak nie wszystko, czym może się pochwalić buraczek.
Zmniejsza napięcie nerwowe, dlatego poleca się jedzenie buraków osobom często narażonym na stres, depresję i nerwicę wegetatywną. Ze względu na dużą ilość błonnika pokarmowego jest on idealnym środkiem regulującym pracę przewodu pokarmowego, gdyż zawarte w nim pektyny niszczą bakterie gnilne w przewodzie pokarmowym. Z uwagi na swój skład chemiczny, burak jest silnie zasadotwórczy. Z tego powodu poleca się go osobom lubiącym jeść dużo mięsa, słodyczy i pieczywa na zakwasie, gdyż pomaga doprowadzić żołądek do równowagi kwasowo-zasadowej, a tym samym zwalczyć „zgagę”, „kwasy” i „pieczenie w żołądku”.

Jedzenie buraków wzmacnia koncentrację, czujność, refleks, pamięć, zaburzenia snu, a także pomaga regulować cholesterol. Proponuje się go często kobietom w ciąży, dzieciom „niejadkom” oraz młodzieży w trakcie intensywnego wzrostu. Mile zaskoczy też osoby aktywnie uprawiające sport, gdyż wzmacniają sprężystość masy mięśniowej i pomagają usuwać zakwasy. Sporą ilość buraków powinny też jeść osoby mające problemy ze schorzeniami wątroby i nerek.
 

Jakub Bartosik
źródło: artelis.pl

Redakcja poleca

REKLAMA