Aspiryna skrywa groźne tajemnice

Aspiryna od lat cieszy się wielką  popularnością - naszych babć, mam i nas samych... A jednak! Zawarty w aspirynie kwas acetylosalicylowy bywa groźną bronią. Niektóre osoby powinny unikać aspiryny jak ognia. Dlaczego?
/ 02.09.2010 15:00
Aspiryna skrywa groźne tajemnice

Uczulenie na aspirynę?

Aspiryna wywołuje u osób uczulonych na nią poważne objawy chorobowe. W takich przypadkach jedyną skuteczną metodą terapii jest jej unikanie. Odnosi się to nie tylko do zawierających go preparatów medycznych czy kosmetycznych, ale także wielu pokarmów spożywanych na co dzień.

Dieta aspirynowa

Dieta aspirynowa jest odmianą diety eliminacyjnej. Polega na zmniejszeniu podaży (tzw. dieta niskosalicylanowa) lub na całkowitej eliminacji salicylanów z zakresu spożywanych posiłków, poprzez odpowiedni dobór pokarmów.

W zależności od stopnia nasilenia alergii wybierany jest odpowiedni wariant. Głównym celem diety aspirynowej jest utrzymanie ilości spożywanych salicylanów na takim poziomie, przy którym nie występują objawy niepożądane. Poziom ten jest indywidualny i zmienny osobniczo. W związku z tym każdy pacjent musi mieć swój własny tryb dietetyczny. Wymaga to od osób uczulonych pewnych wyrzeczeń i dostosowań. Tym bardziej, że tolerancja na salicylany nie jest wartością stałą i zmienia się w zależności od okoliczności. Każdy większy stres może spowodować jej spadek, a tym samym wymusić zmianę diety.

Polecamy: Dieta rotacyjna

Kiedy stosować?

Podstawowym wskazaniem do stosowania diety aspirynowej są dwa stany:

  • wspominane wcześniej uczulenie na aspirynę;
  • skrajny przejaw tego uczulenia, czyli astma aspirynowa.

Niekiedy dieta aspirynowa jest zalecana także jako leczenie pomocnicze przewlekłych pokrzywek, astmy oskrzelowej oraz zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), gdyż jak wynika z doniesień naukowych salicylany, podobnie jak cukier mogą wzmagać aktywność.

Jak i czego unikać?

Salicylany występują powszechnie w wielu produktach spożywczych. Spotyka się je w większości warzyw, owoców (szczególnie jagodowych), orzechach, ziołach i przyprawach. Wchodzą w skład wielu substancji stosowanych w celu konserwowania żywności. Ich codzienne unikanie jest trudne, jednak możliwe.

Podstawę diety stanowią produkty spożywcze praktycznie całkowicie wolne od salicylanów, czyli:

  • chleb;
  • ryż;
  • ziemniaki;
  • biały ser;
  • jaja;
  • masło;
  • świeże mięso.

Pokarmy o ich niskiej zawartości, o ile spożywane w małych ilościach mogą być dobrze tolerowane i nie muszą być wykluczane z diety. Zasada ta odnosi się między innymi do dojrzałych owoców (zawartość salicylanów w owocach maleje wraz z procesem dojrzewania) i ugotowanych warzyw (gotowanie obniża zawartość salicylanów). Niedopuszczalne jest natomiast stosowanie przypraw, konserw, pokarmów konserwowanych benzoesanami i artykułów zawierających syntetyczne środki smakowe, zapachowe i barwnikowe. Osoby uczulone na aspirynę muszą ponadto wystrzegać się herbaty, wina i piwa.

Dieta aspirynowa jest skuteczną metodą walki z alergią na kwas acetylosalicylowy. Pomimo, że początkowo wydaje się trudna, z czasem jest stosowanie nie jest aż tak skomplikowane, tym bardziej że chroni przed poważnymi komplikacjami zdrowotnymi.

Polecamy: Witaminy i minerały dla odpowiedniej masy ciała

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/05.08.2011 09:11
U mnie od liceum lekarze leczą astmę i alergię (na pyłki). Półtora roku temu (tj.prawie po 20 latach) podejrzewa się u mnie właśnie alergię na salicylany. Zaczęło się od tego jak wykłuciłam się z laryngologiem, ze nie potrzebuję alergologa, bo po pobycie w szpitalu zakaźnym nie miałam żadnych objawów przez 3 lata a wszystko wróciło po tym jak zatkał mi się nos. Wysłał mnie lekceważąco rzucając skierowanie na tomografię i później (bardzo już uprzejmie) tłumaczył mi zarośnięte całkowicie polipami zatoki. To podobno główne objawy: astma + polipy. Byłam zszokowana, bo w ogóle nie używam aspiryny! A teraz dowiedziałam się, ze zajadałam się nimi w raz z innymi produktami... Piwa też nie piję, bo od razu zaczynam mieć katar, tak jak autorka zaznaczyła: muszę unikać :) ps. Już prawie rok czekam na operację...
/02.08.2011 13:21
Bardzo słuszne uwagi są zawarte w tym artykule. Można uniknąć wielu nieprzyjemnych komplikacji. Dzięki za artykuł :)