ABC wykorzystania orzechów

Orzechy/fot. Fotolia
Jaki wpływ na nasze zdrowie mają orzechy? Przy jakich dolegliwościach pomaga orzechówka? Jakie znamy rodzaje orzechów? Gdzie swoje zastosowanie znajdują orzechy? Co wiemy o orzechu włoskim? Jakie zastosowanie ma w medycynie, a jakie w zabiegach kosmetycznych? W jakiej dziedzinie wykorzystywany jest orzech czarny?
/ 10.12.2012 14:24
Orzechy/fot. Fotolia

Orzechy

Orzechy kiedyś były przysmakiem tylko i wyłącznie ludzi bogatych, współcześnie są one dostępne dla wszystkich, bez żadnych ograniczeń społecznych.

Orzechy są bardzo zdrowe i posiadają wiele składników odżywczych. Wyróżniamy kilka rodzajów orzechów: fistaszki, orzechy włoskie, pistacje, orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca, owoce leszczyny.

Bez wątpienia orzechy mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Pomagają także polepszyć stan naszej skóry, wzmacniają włosy i paznokcie oraz pozwalają nam utrzymać szczupłą sylwetkę i młody wygląd. Należy jednak pamiętać, że orzechy są wysokokaloryczne i ciężkostrawne dlatego trzeba je jeść z umiarem. Wyjątek stanowią pistacje, które są bardzo pożywne i niskokaloryczne.

Zastosowanie

Orzechy mają swoje zastosowanie w kuchni, głównie przy świątecznych wypiekach. Są również idealnym dodatkiem do deserów, np. lodów. W kategorii alkoholowej orzechy, również robią furorę, mowa o słynnej orzechówce. Posiada ona nie tylko oryginalny smak i aromat, ale również właściwości lecznicze, gdyż jest niezastąpiona przy kłopotach żołądkowych.

Orzech włoski

Orzech włoski jest jednym z wielu rodzajów orzechów, występuje na Bałkanach, w południowo-wschodniej Europie, w południowo zachodniej, środkowej i wschodniej Azji, w Himalajach, w północnej Mjanmie oraz południowo- zachodnich Chinach. W Polsce również jest uprawiany.

Stosowany jest jako roślina uprawna oraz roślina o właściwościach leczniczych. Jako surowiec lekarski wykorzystywane są liście, łupiny, kora i owoce orzecha włoskiego. Liście i łupiny działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwbiegunkowo i przeciwkrwotocznie. Z uwagi na zawartość dużej ilości garbników są niezbędne również jako środek ściągający przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych.

Wywar z liści i łupin stosuje się jako płukankę gardła i jamy ustnej oraz do przemywania i okładów przy trądziku, liszajach i oparzeniach. Zielone orzechy działają przeciwpasożytniczo (niszczą pasożyty układu pokarmowego). Napar z kory jest stosowany jako środek skutecznie przeczyszczający, same owoce natomiast są zalecane w diecie przeciwmiażdżycowej.

Orzechy włoskie sprawdzają się także jako produkty kosmetyczne. Wywar z liści orzecha włoskiego znacznie zmniejsza potliwość rąk i nóg. Natomiast sok z liści i zielonych owoców to naturalna farba do włosów, która barwi je na kasztanowo.

Zobacz także: Dlaczego warto jeść orzechy?

Orzech czarny

Orzech czarny jest zdecydowanie mniej znany. Spotkać go można w Ameryce Północnej oraz w środkowej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W Polsce jest bardzo rzadko uprawiany. Od XVII w. jest sadzony w parkach w całej Europie jako roślina ozdobna.

Drewno orzecha czarnego niegdyś było bardzo popularne w meblarstwie artystycznym, przez wzgląd na swoje ciemnobrunatne zabarwienie. Kiedyś wykonywano z niego także śmigła samolotów. Obecnie drewno orzecha czarnego przerabia się na okleiny i jest wysoko cenione. Osiąga także bardzo wysokie ceny na rynku światowym.

Zobacz również: Skąd się wzięła kawa?

Redakcja poleca

REKLAMA