1. Wybieraj chude, beztłuszczowe mięso lub dokładnie odcinaj je przed przyrządzaniem.
2. Piecz, grilluj i gotuj chude mięso, drób i ryby.
3. Zawsze usuwaj skórę przed przyrządzeniem drobiu.
4. Schładzaj zupę, gulasz po ich przyrządzeniu. Stężony tłuszcz, który pojawi się na powierzchni potrawy, łatwo usunąć łyżką.
5. W trakcie smażenia podgrzej szybko produkt, następnie zbierz tłuszcz, który wytopił się z produktu i duś powoli, aby nie tonął we własnym tłuszczu. Warzywa absorbują część wytopionego tłuszczu, dlatego nie uzyskują rumianego wyglądu wraz z mięsem.
6. Używaj jak najmniejszej ilości oleju i innych tłuszczów do smażenia.
7. Używaj masła i margaryny takiej ilości, aby nie przekraczała wielkości łyżeczki.
8. Nie używaj schłodzonego, twardego masła lub margaryny. Przed użyciem, pozostaw na jakiś czas do zmiękczenia w temperaturze pokojowej.
9. Większość sosów do sałatek zawiera olej, majonez, lub śmietanę. Używaj małej ilości oliwy, niskotłuszczowej śmietany, bądź beztłuszczowych sosów np. vinegrait.
10. Nie dodawaj oleju w trakcie gotowania makaronu, masła lub margaryny do ryżu, masła czy tłustego mleka do puree z ziemniaków. Lepszy efekt osiągnie się przez odpowiednie doprawienie ryżu, makaronu ziołami i przyprawami, czy przez dodanie chudego mleka do puree z ziemniaków.
Polecamy: Jak wygląda Twoja dieta?
11. Zastąp pełne mleko niskotłuszczowym lub odtłuszczonym.
12. Unikaj nie mlecznych kremów i sosów, zawierających majonez, olej palmowy, czy kokosowy.
13. Zrezygnuj z majonezu, który zawiera nawet 100 kcal w jednej małej łyżeczce. Zastąp go niskotłuszczowym, light, bądź zmieszaj z niskotłuszczowym jogurtem
14. Używaj wywarów i bulionów gotowanych na chudym drobiu wraz z warzywami, zamiast masła, czy oleju.
15. Serwuj mniejsze porcje bardziej kalorycznych posiłków, z jednoczesnym zwiększeniem porcji warzyw, owoców i innych niskotłuszczowych produktów i potraw.
16. W trakcie zakupów szukaj produktów niskotłuszczowych lub ze zmniejszoną ilością kalorii (np. jogurt, kefir, twarogi i sery).
17. Unikaj boczku, słoniny, tłustych wędlin, mielonek, podrobów i pasztetów.
18. Masło i margarynę stosuj w małej ilości tylko na śniadanie, jako tłuszcz do smarowania. Zamiast masła i margaryny, można użyć małej ilości serków topionych lub twarożków.
19. Spożywaj 3-4 jaja na tydzień.
20. Spożywaj ryby nawet 4 razy w tygodniu, zastępując tłuste mięsa i wędliny.
Zobacz także: Ile tłuszczów powinno znaleźć się w Twojej diecie?
Źródło: Anika Ragiel, "Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!", Wydawnictwo Printex