Picie tego napoju pomaga w utracie wagi. Daje uczucie sytości i zmniejsza spożycie kalorii
Picie wody gazowanej wiąże się z pozytywnymi efektami, takimi jak zwiększone uczucie sytości, szybsza motoryka żołądka i niższy poziom glukozy we krwi. Japońscy naukowcy dowiedli, że spożywanie wody z bąbelkami może wpływać na zmniejszone spożycie kalorii w ciągu dnia. Czy to oznacza, że powinniśmy ją pić, jeżeli chcemy zrzucić kilogramy?

Woda jest powszechnie uznawana za napój wspomagający zdrowie i mogący przyczyniać się do utraty wagi. Ta z bąbelkami może oferować dodatkowe korzyści, ale nie każdemu będzie służyć jej picie.
Jak woda gazowana pomaga w odchudzaniu?
Według aktualnej wiedzy włączenie wody gazowanej do diety może być dobrym sposobem na nadwagę. Dwutlenek węgla obecny w wodzie gazowanej wypełnia żołądek i daje uczucie sytości. Dzięki temu może zmniejszyć głód i ogólne spożycie kalorii. Japońscy naukowcy na łamach naukowego pisma BMJ Nutrition Prevention & Health wskazali, że dwutlenek węgla obecny w wodzie gazowanej sprzyja utracie wagi poprzez zwiększenie wychwytu glukozy i przyspieszanie metabolizmu w czerwonych krwinkach. Przyspiesza też motorykę żołądka i przemieszczanie się pokarmu w drogach trawiennych.
Wypicie wody gazowanej może teoretycznie pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej, ale raczej bez dodatkowego wsparcia nie wywoła pożądanych efektów. Nadal za najskuteczniejszą strategię odchudzania uważa się zdrową dietę i aktywność fizyczną. Według ekspertów potrzebne są dalsze badania, aby ocenić długoterminowe skutki picia wody gazowanej i potencjalne działania uboczne.
Druga strona medalu. Woda gazowana nie dla każdego
Picie wody gazowanej ma też ciemne oblicze. Chociaż pomaga kontrolować głód, to u niektórych powoduje wzdęcia, gazy, ból brzucha, odbijanie i zgagę. Osoby z problemami trawiennymi, takimi jak wzdęcia, SIBO, refluks żołądkowy, zespół jelita drażliwego i przepuklina rozworu przełykowego, powinny unikać spożywania wody sodowej.
Niektóre źródła podają, że woda gazowana osłabia szkliwo zębów, ponieważ ma wyższy poziom kwasowości niż niegazowana. Badania tego nie potwierdzają. Wpływ wody gazowanej na szkliwo jest niewielki, chyba że ta zawiera cukier, wtedy może uszkadzać strukturę zębów.
Jedno jest pewne, niezależnie od tego, jaką wodę wybieramy, gazowaną czy niegazowaną, będzie ona o niebo lepsza od słodkich gazowanych napojów, których picie przyczynia się do tycia i innych problemów ze zdrowiem.
Źródła: Can carbonated water support weight loss, https://doi.org/10.1136/bmjnph-2024-001108
Czytaj także:
- Dieta odchudzająca: ważne zasady i jadłospis na 7 dni zdrowej diety odchudzającej
- Od czego zacząć odchudzanie? Dzięki tym zasadom nie zniechęcisz się po tygodniu
- 24 przepisy na koktajle odchudzające
- Zasada 4S obiecuje nawet 1 kg mniej w tydzień. Czy to dobry sposób na odchudzanie?