Zrzuć kilogramy chodząc!

Nie potrzebujesz ani siłowni, ani drogiego sprzętu, ani nawet zacięcia do biegania. Oto garść skutecznych treningów polegających na chodzeniu…

Nie potrzebujesz ani siłowni, ani drogiego sprzętu, ani nawet zacięcia do biegania. Oto garść skutecznych treningów polegających na chodzeniu…

Zrzuć kilogramy chodząc!

depositphotos.com

Chodzenie to najbardziej naturalny i zdrowy dla człowieka ruch. Nie obciąża przesadnie stawów, nie wymaga stalowych mięśni ani wspaniałej kondycji a co najważniejsze może być wykonywany dosłownie wszędzie, o każdej porze i w każdą pogodę. Jeśli jednak chcesz schudnąć bądź poprawić formę i uważasz, że zwykłe chodzenie to dla ciebie za mało, spróbuj poniższych programów treningowych w wersji pieszej.

Marsz interwałowy
To świetny pomysł gdy masz mało czasu a chcesz spalić więcej kalorii. Trenerzy polecają półgodzinny marsz interwałowy trzy razy w tygodniu aby schudnąć i wzmocnić kondycję. Efektywność tego program polega na częstym zmienianiu tempa, które zmusza organizm do większego wysiłku.

  • Przez pierwsze pięć minut idziemy spokojnym krokiem aby się rozgrzać, a następnie:
  • przez 6 minut zmieniamy minutę szybszego marszu ze spokojnym
  • przez kolejne 5 minut idziemy jeszcze szybszym marszem przez 40 sekund a następnie 20 sekund odpoczywamy wolnym tempem
  • kolejne 5 minut jeszcze zwiększamy tempo w interwałach 30 na 30 sekund
  • wreszcie następne 5 minut idziemy najszybszym możliwym marszem przez 40 sekund a potem 20 sekund wolnym
  • ostatnie pięć minut spacerujemy wolno aby ochłonąć

Chodzony sprint
Inna metoda pozwalająca spalić w krótkim czasie jeszcze więcej niż trening interwałowy, ale też bardziej wymagająca od płuc i mięśni to pseudo-sprint bez biegania. Zaczynamy podobnie, spacerując w relaksacyjnym tempie przez pięć minut po czym idziemy jak najszybciej przez dziesięć minut i znów odpoczywamy. Taki dwudziestominutowy trening da się wcisnąć zawsze w plan dnia, a korzyści dla sylwetki są niebagatelne.
Uwaga! Staraj się za każdym razem przechodzić większy dystans w czasie twojego 10-minutowego sprint spacerowego – tym sposobem będzie robić treningowe postępy i zmuszać ciało do większej gimnastyki.

Długi spacer
Gdy masz czas, na przykład w weekend, warto poświęcić na chodzenie więcej niż godzinę i skorzystać z fenomenu spalania tłuszczu po ok. 40 minutach wysiłku. Najlepiej zabierz przyjaciół aby było ciekawiej – możecie rozmawiać ale uważajcie żeby tempo było przynajmniej żwawe – chodzenie noga za nogę wiele kształtom nie pomoże. Przy chodzeniu warto poruszać energicznie rękoma aby spalić więcej i uruchomić również mięśnie ramion do pracy.

Spacer na… mięśnie brzucha
Jeśli bardziej niż na spalaniu kalorii zależy ci na płaskim brzuchu możesz poświęcić zaledwie 10 minut co drugi dzień i wychodzić sobie piękną talię. Ten program treningowy polega na dwóch trikach:

  • Idąc wciągamy jak najbardziej pępek w kierunku kręgosłupa, wciąż oddychając
  • Robiąc wykrok jedną nogą pociągamy za nią całe biodro tak aby korpus obracał się przy każdym kroku lekko do boku.
  • Tym sposobem wzmacniamy zarówno mięśnie płaskie jak I krzyżowe brzucha, pracując nie tylko na płaskość ale też ładne wcięcie w talii.

Pod górkę
Maszerowanie pod górę nie tylko bilans utraconych kalorii ale także pozwala na wspaniałe wyrzeźbienie pupy. Najlepiej jeśli znajdziesz pagórek, który pozwala na 2-3 minuty szybkiego wchodzenia.

Zaczynamy od pięciu minut spokojnego marszu po czym maszerujemy szybko 2-3 minuty a następnie szybkim tempem podchodzimy pod górę. Schodzimy spokojnie na dół i jeszcze raz wykonujemy podejście pamiętając za każdym razem aby przy każdym kroku spinać mięśnie pośladków. Na zakończenie spacerujemy jeszcze spokojnym tempem przez ok. 5 minut.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Od jutra zacznę ćwiczyć.