Zdrowe odżywianie

Jaką powinnam stosować dietę? Może nie dietę ale chodzi o zdrowe odżywianie, jakieś porady związku z tym. mam 13 lat i ważę 65 kg przy wzroście 164cm- czy to dobrze?
/ 08.12.2007 15:51
Zdrowe odżywianie

Jaką powinnam stosować dietę? Może nie dietę ale chodzi o zdrowe odżywianie, jakieś porady związku z tym. mam 13 lat i ważę 65 kg przy wzroście 164cm - czy to dobrze?. Czekam niecierpliwie na odpowiedź!


Kamila

Twoje BMI wynosi 24,2. Mieści się ono w normie, ale dochodzi do górnej granicy z nadwagą. Ponieważ jesteś w wieku dojrzewania i Twoje obecne nawyki żywieniowe mają duży wpływ na rozwój, proponuję abyś zaczęła świadomie wybierać to co jesz. W tym wieku kształtują się nawyki i preferencje. Wcześniej to rodzice mieli największy wpływ na Twoja dietę. Wiele badań naukowych wykazało, że coraz więcej nastolatków tyje. W tym wieku zwiększa się apetyt, dojrzewasz fizycznie i hormony ,,przygotowują” twoje ciało do przyszłego macierzyństwa. Pojawia się tkanka tłuszczowa na biodrach, udach, brzuchu i piersiach i jest to naturalne zjawisko.

Aby jednak nie ,,obrosnąć” tłuszczem powinnaś zadbać o regularne i zdrowe posiłki. Jedz to co lubisz, ale zachowaj zdrowy rozsądek i ogranicz słodycze, fast food, napoje gazowane. Jedz śniadania! Pamiętaj o mleku i jego przetworach, zawierają one wapń- budulec kości. Bardzo smaczną i zdrową przekąską są mieszanki typu Crunchy Musli chociaż zawierają dość dużo kalorii. Zachęcam Cię do gotowania. Pierwsze doświadczenia w kuchni, poznawanie nowych produktów i smaków może Ci dać dużo radości, a własnoręcznie zrobiona surówka będzie smakowała o wiele lepiej. I pamiętaj o lekcjach w-fu :)

Pozdrawiam serdecznie

Zuzanna Gąsiewska, dietetyk