tycie przed okresem fot. Adobe Stock, Rostislav Sedlacek

Tycie przed okresem, czy nabieranie wody? Sprawdź, dlaczego przed miesiączką masa ciała szaleje

Mianem tycia przed okresem wiele kobiet nazywa wzrost masy ciała w dniach poprzedzających wystąpienie miesiączki. Na szczęście rzadko jest to tycie faktyczne, wynikające ze wzrostu masy tkanki tłuszczowej. W większości przypadków za to wahnięcie wagi odpowiada woda, którą organizm kobiety w tym czasie „lubi” gromadzić.
Ewa Cwil / 19.01.2023 05:09
tycie przed okresem fot. Adobe Stock, Rostislav Sedlacek

Wiele kobiet twierdzi, że są narażone na tycie przed okresem. Nie jest to prawda, choć ich masa ciała ma prawo w tym czasie się zwiększyć. Przyrost ten nie wynika jednak z nasilonego gromadzenia tkanki tłuszczowej, ale z zatrzymywania wody w organizmie. Inaczej może być jedynie w przypadku chorób nerek lub zaburzeń hormonalnych.

Spis treści:

  1. Z czego wynika tycie przed okresem?
  2. Ile dni przed okresem się tyje?
  3. Czy po okresie waga spada?

Z czego wynika tycie przed okresem?

Wzrost masy ciała przed okresem u jednych kobiet jest mniejszy, a u innych większy. Ten wzrost wskazań wagi jest skutkiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą na przestrzeni cyklu menstruacyjnego.

Przed miesiączką rośnie poziom progesteronu. Hormon ten sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie, czyli m.in. powstawaniu obrzęków, które mylnie postrzegane jest jako tycie. Wynika to z rozszerzenia naczyń krwionośnych i większej ucieczki osocza krwi do przestrzeni międzykomórkowej.

tycie przed okresem ile trwa

Rys. Tycie przed okresem spowodowane jest hormonami/ Adobe Stock, desingua1

Progesteron spowalnia też opróżnianie żołądka i pasaż jelitowy, czyli wędrówkę treści pokarmowej przez jelita. To może wywoływać zaparcia, a zatrzymywanie treści jelit dodatkowo wpływa na wzrost masy ciała. Zatem tycie przed okresem to wzrost ilości wody w ciele oraz ilości treści jelitowych. To one składają się na wzrost masy ciała przed okresem.

Ile dni przed okresem się tyje?

Szczyt poziomu progesteronu przypada przy cyklu miesiączkowym o długości 28 dni na ok. 20-22 dzień cyklu. Przybieranie na wadze przed okresem trwa kilka dni – niektóre kobiety zaczynają zatrzymywać wodę już na 6 dni przed okresem, inne dopiero na 2-3 dni przed wystąpieniem miesiączki.

W tym czasie mogą zwiększyć się obwody brzucha, kostek i bioder, a obrzęki mogą być też widoczne w okolicach twarzy i dłoni.

Czy po okresie waga spada?

Tak, a spadek ten rozpoczyna się już wraz z pierwszym dniem miesiączki. Podwyższona masa ciała zwykle utrzymuje się jednak nawet do 2 dni po zakończeniu menstruacji. Z tego względu, lepiej nie ważyć się na 5-6 dni przed miesiączką i aż do 2-3 dni po jej zakończeniu. W tym czasie wynik wskazania wagi może być zafałszowany przez zgromadzoną w ciele wodę i utrudnione wypróżnienia.

Tak jak tycie przed okresem nie jest faktycznym tyciem, czyli gromadzeniem tłuszczu, tak spadek wagi po okresie nie jest chudnięciem, a jedynie zmniejszeniem ilości wody w ciele i treści pokarmowej w jelitach.

Aby rzetelnie oceniać masę ciała, kobiety powinny ważyć się, omijając czas okołomiesiączkowy, najlepiej zawsze o tej samej porze dnia i po wypróżnieniu.

Czytaj także:
Puchnięcie przed okresem: jak temu zaradzić?
Plamienia przed okresem i po nim – co to znaczy?
Mity na temat PMS