Tabletki wspomagające odchudzanie

W leczeniu padaczki bardzo ważna jest farmakoterapia jak również dbanie o zdrowie psychiczne chorego/ fot. Fotolia
Tabletki odchudzające o udowodnionym działaniu wspomagającym odchudzanie są lekami przepisywanymi przez lekarza. Stosuje się je wtedy, gdy dotychczasowa dieta nie przynosi zadowalających efektów.
/ 08.07.2011 12:39
W leczeniu padaczki bardzo ważna jest farmakoterapia jak również dbanie o zdrowie psychiczne chorego/ fot. Fotolia

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stosowano wiele leków, z których większość okazała się nieskuteczna lub niebezpieczna. Niektóre z nich były pochodnymi amfetaminy i ich długotrwałe zażywanie prowadziło do uzależnienia, wycieńczenia organizmu, a nawet zaburzeń psychicznych.

Dla kogo odchudzanie z lekami?

W Polsce dozwolonymi lekami wspomagającymi redukuję masy ciała są te zawierające orlistat. Przeciwwskazaniami do stosowania tego typu leków są m.in. choroby sercowo-naczyniowe, schorzenia wątroby, jaskra, choroby metaboliczne takie jak np. cukrzyca oraz przyjmowanie leków wpływających na masę ciała (niektóre neuroleptyki, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwdepresyjne, progestageny, sterydy).

Pacjent przyjmujący leki obniżające masę ciała powinien być poddawany regularnym kontrolom lekarskim, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Jak to działa?

Orlistat blokuje inhibitor lipazy trzustkowej uniemożliwia trawinie triglicerydów w dwunastnicy i jelicie cienkim. Dzięki temu zmniejszeniu ulega hydroliza triglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych i monoacylogliceroli. Około 30% spożytego tłuszczu, zostaje wydalone w niestrawionej postaci.

W celu poznania rzeczywistego wpływu sibutraminy i orlistatu na odchudzanie przeprowadzono wiele badań zarówno na zlecenie producentów jak i przez niezależnych naukowców. Ich wyniki nie są jednak jednoznaczne, gdyż pacjenci, którzy brali udział w badaniach, oprócz przyjmowania leków, stosowali również konwencjonalną dietę o obniżonej kaloryczności. Dieta jest niezbędna, aby rezultaty były zadowalające, ponieważ nie istnieją leki ,,odchudzające”. Są tylko „wspomagające”  odchudzanie.

Polecamy: Jak się przygotować do odchudzania?

Co na to nauka?

Przyjmowanie orlistatu przez rok w dawce 120mg/dzień w połączeniu z dietą ubogoenergetyczną, powoduje ubytek ≥5% masy ciała.

Jak widać wyniki nie są imponujące i są podobne do tych jakie otrzymuje się w wyniku tradycyjnej dietoterapii. Ponadto trudno rozróżnić, czy spadek masy ciała był spowodowany przyjmowaniem leków czy dietą i zmianą nawyków żywieniowych badanych.

Pozytywne wpływ na zdrowie

Niewątpliwie pozytywnymi skutkami stosowania orlistatu, obok spadku masy ciała, jest spadek poziomu triglicerydów oraz insuliny. Zmniejszeniu ulega stężenie cholesterolu LDL, ale również HDL. Przyczyną tego zjawiska jest zmniejszenie wchłania tłuszczu z przewodu pokarmowego- zarówno tego ,,złego” jak i ,,dobrego”.

Skutki uboczne

Działania niepożądane w przypadku orlistatu występują zwłaszcza po spożyciu bogatotłuszczowego posiłku i są bardzo nieprzyjemne. Należą do nich: bóle brzucha, wzdęcia, parcie na stolec, biegunka tłuszczowa, plamienie tłuszczowe z odbytu.

Wraz z orlistatem należy suplementować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K), gdyż zmniejsza się ich wchłanianie z przewodu pokarmowego. Zmniejszeniu ulega również poziom alfa-tokoferolu, beta-karotenu oraz witaminy D.

Stosując leki wspomagające odchudzanie możesz zmniejszyć masę ciała w krótkim czasie, jednak nie ma pewności czy zdołasz utrzymać wagę po zakończeniu farmakoterapii. Wydaje się, że najistotniejsza dla osiągnięcia długotrwałego sukcesu jest modyfikacja zachowań, które doprowadziły do otyłości takie jak niewłaściwa dieta i brak ruchu. Bez zmiany stylu życia, odchudzający efekt farmakoterapii może być utracony.

Zobacz też: Wspomagacze odchudzania - czy na pewno zdrowe?

Autor: Agnieszka Kopacz, dietetyk

Redakcja poleca

REKLAMA