Sposoby na trwałą utratę wagi

W naszej bazie znajdziesz tabele, w których bardzo szybko sprawdzisz, ile kalorii mają różne produkty – od warzyw i owoców, przez mięso i pieczywo, po słodycze
Informacje o dietach cud mnożą się w zastraszającym tempie. Co prawda, taki sposób odżywiania przynosi szybkie efekty, jednakże są one zupełnie nietrwałe, a co gorsza niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Jak schudnąć trwale i zdrowo?
/ 15.01.2013 15:12
W naszej bazie znajdziesz tabele, w których bardzo szybko sprawdzisz, ile kalorii mają różne produkty – od warzyw i owoców, przez mięso i pieczywo, po słodycze

Bez nierealnych obietnic

W staraniach o wymarzoną sylwetkę należy pamiętać, że proces ten, aby był trwały i skuteczny, musi być rozłożony w czasie. Dlatego nie warto katować się rygorystycznymi głodówkami, ani oczekiwać od diety spektakularnych efektów, a trzeba wdrożyć zasady zdrowej diety z odpowiednim wyprzedzeniem. Pamiętajmy, że prawidłowo skomponowana dieta nie powinna powodować większego ubytku masy ciała niż 2-4 kg na miesiąc. Ponadto nic tak nie demotywuje jak zbyt wysoko postawiona poprzeczka. Cele trzeba urealniać, a cały proces podzielić na cele cząstkowe, które osiągane po kolei będą jednocześnie cieszyć i motywować do dalszych starań. Pamiętaj, że wskazanie wymarzonej cyfry przez wskazówkę wagi jest początkiem drogi, by uzyskany efekt pozostał na zawsze. Dlatego zmianę diety należy rozpatrywać jako trwałą zmianę stylu życia, a nie krótkotrwały, a następnie kończący się niekorzystnymi konsekwencjami, kolejny życiowy epizod. Diety „cud” o zbyt niskiej podaży energii, składników mineralnych i witamin powodują, że organizm broniąc się przed głodem zmniejsza swoje wydatki, w wyniku czego trudniej o redukcję tkanki tłuszczowej, a łatwiej o dodatkowe centymetry w pasie i biodrach.

Odchudzanie zaczyna się w głowie

Zmiany sposobu żywienia nie należy rozpatrywać wyłącznie w kategoriach samych wyrzeczeń, należy znaleźć pozytywne aspekty np. potraktować dietę jako okazję do poznania nowych smaków i zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń. Często myślimy, że po podjęciu decyzji o zmianie stylu życia, niczym jak za dotknięciem magicznej różdżki staniemy się szczupli i wysportowani. Na konsekwencje trzeba jednak trochę poczekać, a im wolniej trwa proces, tym efekty trwalsze. Dlatego nie wolno się zniechęcać. Aby uruchomić lawinę zmiany potrzebna jest nie tylko intencja i decyzja, ale również realna gotować do jej wdrożenia. Od zauważenia konieczności zmiany do podjęcia pierwszych kroków znajdujemy się w fazie kontemplacji, czyli rozważania możliwości zmiany. To czy będzie zakończona sukcesem i czy w postanowieniach wytrwamy zależy w dużej mierze od poczucia własnej skuteczności, wiary we własny cel czy wsparcia ze strony otoczenia.

Powoli, ale konsekwentnie

Dietę warto zacząć od drobnych zmian w jadłospisie, które mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Po pierwsze: należy uregulować pory posiłków. Zaczynamy dzień od śniadania, w ciągu dnia mamy do dyspozycji  dwie małe przekąski, ciepły obiad oraz lekką kolację. Z badań wynika, że co piąty Polak nie jada śniadań, a przecież to ono pobudza uśpiony po nocy metabolizm oraz dostarcza energię potrzebną do pracy mózgu. Po drugie: jedzmy powoli -  posiłek jedzony w pośpiechu nie tylko powoduje nieprzyjemne dolegliwości, ale również skutkuje tym, że zjadamy więcej. Po trzecie: wyeliminujmy niesłużące sylwetce słodycze, zbędne przekąski, fast-foody i inne „śmieciowe” jedzenie. Po czwarte: zaleca się spożywanie posiłków średnio co około 3 godziny - na efekty nie będzie trzeba długo czekać. Nie należy oczekiwać efektów z dnia na dzień, dlatego nie warto ważyć się codziennie. Drobne wahania masy ciała pomiędzy dniami mogą budzić frustrację oraz powodować, że staniemy się niewolnikami wagi. Dieta nie powinna prowadzić do reorganizacji  życia o 360 stopni, lecz w łatwy i przyjazny sposób powinna wpisać się w rytm codziennego dnia.

Potrzebne wsparcie!

Na „batalię” jaką jest zmiana sposobu odżywiania oraz regularne ćwiczenia fizyczne warto zabrać ze sobą kompana. Może to być mama, przyjaciółka czy kolega z pracy. Wzajemna motywacja zwiększa  szansę na powodzenie. Do tego polecamy wdrożenie naprzemiennego gotowanie posiłków, które zaoszczędzi  sporo czasu. Bywa jednak, że brakuje czasu lub zacięcia kulinarnego, aby zadbać o zdrowe żywienie. Warto wtedy pomyśleć o wsparciu, które oferuje np. catering dietetyczny Perfect Diet. Po wstępnej konsultacji z dietetykiem codziennie dostarczane są trzy lub pięć odpowiednio zbilansowanych posiłków, prosto do domu lub pracy. Z takim „back-upem” dieta staje się przyjemnością, a i o wymówki ciężko. Do tego można skorzystać z usług trenera personalnego Healthy Lifestyle, który w dogodnym momencie zadba o aktywność fizyczną. To kolejne udogodnienie dla osób, którym różnego rodzaju zobowiązania nie pozwalają na regularne uczęszczanie na zorganizowane zajęcia sportowe.

Zobacz także: Jakie błędy popełniamy podczas odchudzania?

Pamiętajmy, że o skuteczności postępowania dietetycznego decyduje przede wszystkim konsekwencja w działaniu, która doprowadzi do tego, że będziemy czuć się zdrowo, pięknie, po prostu lepiej. Warto pamiętać, że nie zawsze presja przynosi zamierzony efekt, a każdą zmianę należy wprowadzać powoli, metodą małych kroczków, z dobrym samopoczuciem i pozytywnym nastawieniem. Trzymamy kciuki!

Redakcja poleca

REKLAMA