Skacz po szczupłą sylwetkę

Skoki przez skakankę to doskonała zabawa z dzieciństwa, którą większość z nas dobrze pamięta. Teraz możemy wykorzystać skakankę do ćwiczeń, gdyż trening z jej użyciem należy do bardzo skutecznych i niezwykle energochłonnych. Dodatkowym atutem skakanki jest jej prostota oraz to, że doskonale nadaje się do ćwiczeń w warunkach domowych.
/ 27.01.2009 08:03
Skoki przez skakankę to doskonała zabawa z dzieciństwa, którą większość z nas dobrze pamięta. Teraz możemy wykorzystać skakankę do ćwiczeń, gdyż trening z jej użyciem należy do bardzo skutecznych i niezwykle energochłonnych. Dodatkowym atutem skakanki jest jej prostota oraz to, że doskonale nadaje się do ćwiczeń w warunkach domowych.

Początki zazwyczaj są trudne. Wiele z nas nie jest w stanie skakać dłużej niż przez 5-10 minut. Wynika to głównie z tego, że dyscyplina ta wymaga od nas wysokiego poziomu wytrenowania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pokonywać trudności i zdobywać coraz to lepsze umiejętności i kondycję. Warto wiedzieć, że skoki przez skakankę wyrabiają wytrzymałość, skoczność i lekkość ruchów. Doskonale wzmacniają mięśnie ud, pośladków, brzucha a także łydek, grzbietu i ramion. Jest to jednak także dyscyplina ogólnorozwojowa, gdyż pracuje tutaj całe ciało i większość grup mięśniowych jest intensywnie zaangażowanych. Z racji tego, że jest to bardzo intensywny trening możemy spalić bardzo dużo kalorii, aby to lepiej zobrazować warto zapoznać się z tabelą poniżej porównującą rożne rodzaje najpopularniejszych aktywności.

Skacz po szczupłą sylwetkę

Rodzaj aktywności i ilość spalonych kalorii (30 min)
oglądanie telewizji  85 kcal
spacer 100 kcal
pływanie 230 kcal
jazda na rolkach 260 kcal
biegi 330 kcal
skoki przez skakankę 380 kcal

Sprzęt
Jednym z ważniejszych atutów treningu na skakance jest bardzo tani koszt sprzętu. Te proste skakanki, dostępne w sklepach zabawkowych, można kupić już za 5 zł, te bardziej skomplikowane, do użytku profesjonalnego, (np. z licznikiem wykonanych skoków czy licznikiem spalonych kalorii) dostępne są na rynku za ok. 20-30 zł. Zatem nawet jeśli zechcemy mieć skakankę najwyższej jakości może sobie na nią pozwolić.

Oprócz skakanki potrzebujemy także dobrze amortyzującego wstrząsy obuwia, czyli najlepiej się tu sprawdzi obuwie typowo sportowe. Ze względu na dbałość o stawy kolanowe nie należy skakać na twardych powierzchniach, typu powierzchnie betonowe czy chodniki. Lepiej wykonywać trening np. na leśnej lub polnej drodze lub w domu na dywanie.

Zawsze należy poprzedzać trening solidną rozgrzewką, tylko w ten sposób unikniemy przeciążenia stawów kolanowych. Tkanki nieodpowiednio przygotowane bowiem są bardzo narażone na urazy.

Technika wykonywania treningu na skakance
Pamiętaj o zachowaniu prawidłowej postawy ciała podczas skoków. Staraj się mieć brzuch wciągnięty, łopatki ściągnięte, łokcie natomiast trzymaj jak najbliżej ciała a dłonie lekko odsunięte od tułowia. Skoki wykonuj zawsze na palcach a nie na całych stopach. Skakankę wprawiaj w ruch wykonując tylko lekkie obroty nadgarstkami.

Przykładowe ćwiczenia ze skakanką
  1. Stań w lekkim rozkroku, chwyć rączki skakanki po czym wykonaj niskie (na wysokość ok. 3-5 cm) skoki na palcach - 4 serie po 30 skoków (między seriami przerwę ok. 30 s).
  2. Stań prosto, nogi złącz, chwyć rączki skakanki i wykonaj skoki obunóż – 3 serie po 20 powtórzeń.
  3. Ugnij jedną nogę w kolanie i wykonaj skok na jednej nodze, następnie wraz z obrotem skakanki zmień nogę. Wykonaj w ten sposób 3 serie po 10 powtórzeń.
  4. Złóż skakankę w połowie i chwyć obiema rękami przed sobą, po czym wykonaj przysiad na całych stopach.
  5. Złóż skakankę na cztery części i chwyć ją nad głową, następnie wykonaj skłon do boku po czym wyprostuj się i wykonaj skłon do drugiego boku.
Trening z wykorzystaniem skakanki z racji dużych obciążeń serwowanych stawom oraz dużej intensywności nie powinien być wykonywany przez osoby otyłe, cierpiące na urazy stawów lub zwyrodnienia oraz przez osoby chore na na choroby związane z układem krążenia.

Systematyczny trening na skakance potrafi zdziałać cuda, już po miesiącu ćwiczeń z częstotliwością trzy razy w tygodniu zauważymy efekty. Przede wszystkim wzmocnią się mięśnie, szczególnie nóg, a dzięki temu także stawy skokowe i kolanowe. Jest to również metoda na to, aby stracić nieco zbędnych kilogramów i nadmiaru tłuszczu.

Redakcja poleca

REKLAMA