Sibutramina - co grozi po zażyciu suplementów

sibutramina na odchudzanie fot. Fotolia
Fala ostrzeżeń przed suplementami odchudzającymi kupowanymi przez internet trwa! Polki.pl przestrzegają przed sibutraminą!
Agata Bernaciak / 18.06.2013 10:13
sibutramina na odchudzanie fot. Fotolia

W związku z niedawnym przypadkiem śmierci dziewczyny spowodowanej zażywaniem suplementów odchudzających kupionych przez internet, Polki.pl postanowiły przestrzec wszystkie użytkowniczki przed innymi środkami stosowanymi jako wspomagacze odchudzania! Oto kolejny z nich, który z pewnością nie jest bezpieczny!

Dinitrofenol DNP - suplement odchudzający zabił kobietę

Sibutramina - co to takiego?

Sibutramina - reklamowana jako cudowne, ziołowe środki na odchudzanie - to nic innego, jak lek anorektyczny, którego działanie polega na znacznym hamowaniu łaknienia. Dodatkowo sibutramina prowadzi do nasilenia termogenezy, a tym samym poprzez podniesienie temperatury ciała może doprowadzić do kołatania serca czy omdleń.

Sibutramina - gdzie można ją znaleźć?

Kilka lat temu ogromną popularnością wśród osób odchudzających się cieszyły się tzw. chińskie ziółka. To właśnie w nich można było znaleźć sibutraminę, która - choć z niewiadomego pochodzenia - doprowadzała do znacznego ubytku masy ciała w stosunkowo krótkim czasie. W związku z efektami, stosowało ją coraz więcej ludzi, nie bacząc na działania niepożądane suplementu. Również w aptekach pojawiły się pierwsze leki zawierające tę substancję.

Środki zawierające Sibutraminę zostały wycofane ze sprzedaży w styczniu 2010 roku.

Choć były one jednocześnie dostępne zarówno w aptekach, jak i na czarnym rynku - wycofano je ze sprzedaży. Powodem był ogrom skutków ubocznych, które w głównej mierze pojawiały się po zażyciu środków kupionych przez internet (analizy wykazały, że suplementy te były skażone metalami ciężkimi, a nawet zawierały w sobie domieszki leków psychotropowych!).

Sibutramina - lista środków zawierających sibutraminę

  • Reduce
  • Sibutril
  • Meridia
  • Teronac
  • Isolipan
  • Mazindol
  • Avipron
  • Adipex

Sibutramina - co ci grozi?

Poza niewydolnością nerek i nowotoram i grozi ci rozwój nadciśnienia tętniczego, suchość w jamie ustnej, bezsenność, zaparcia, kołatanie serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych, nudności, ból i zawroty głowy, zaburzenia czucia, niepokój, zwiększoną potliwość, zaburzenia smaku, udary, a nawet śmierć.

Redakcja poleca

REKLAMA