Dinitrofenol DNP - suplement odchudzający zabił kobietę

dinitrofenol zabił kobietę fot. Fotolia
Stosowany przez wiele kobiet składnik suplementów diety - dinitrofenol - zabił kobietę! Zobacz, co dzieje się z twoim organizmem po zażyciu tej trucizny!
Agata Bernaciak / 17.06.2013 14:34
dinitrofenol zabił kobietę fot. Fotolia

Jak poinformował PAP, mamy już pierwszą ofiarę suplementów odchudzających dostępnych w internecie. Jest nią młoda mieszkanka Warszawy, która zdecydowała się na zakup środków odchudzających przez internet. Lekarze nie zdołali uratować jej życia, bowiem do ostatniej chwili nie przyznała się do zażywania dinitrofenolu. Dopiero po śmierci w jej rzeczach znaleziono suplement mający w składzie tę substancję.

Dinitrofenol DNP - gdzie można go znaleźć?

Jak poinformował Główny Inspektor Sanitarny, substancja ta znajduje się w wielu suplementach diety, których zakupu można dokonać przez internet. Szczególnie powinniśmy uważać na środki o nazwach "DNP Fat Burner" czy sam "Fat burner". Przed ich zakupem należy uważnie zapoznać się ze składem lub zrezygnować z zakupu na rzecz suplementów odchudzających, pochodzących z zaufanych źródeł.

Dinitrofenol DNP - jak działa trucizna?

Główny Inspektor Sanitarny podkreśla, że przyjmowanie środków mających w składzie dinitrofenol, w dłuższym okresie stosowania może przyczynić się do zaćmy i uszkodzeń skóry, a także pojawienia się arytmii oraz wad układu nerwowego i krwionośnego. W zależności od dawki substancji, objawami zatrucia są nudności, wymioty, zaczerwienienie skóry, przegrzanie organizmu, zawroty głowy, udar mózgu, śpiączka, niewydolność oddechowa oraz śmierć.

Dinitrofenol DNP - historia zmarłej dziewczyny

20-letnia dziewczyna z warszawskiej Pragi zmarła, ponieważ zażywała tabletki zawierające dinitrofenol i do ostatnich chwil nie przyznała się do ich stosowania. Jak wspomina jej matka - dwudziestolatka przez kilka dni źle się czuła, pociła się, a nawet można było zaobserwować, jak paruje z niej woda. Kilka miesięcy temu podobna sytuacja miała miejsce w Wielkiej Brytanii. Na świecie odnotowano 60 przypadków, których źródło tkwi właśnie w suplementach odchudzających zawierających tę substancję.

Dinitrofenol DNP - czym właściwie jest?

Dinitrofenol to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli. To jasnożółta substancja, która słabo rozpuszcza się w wodzie. W stanie suchym może eksplodować przy samym uderzeniu! Dinitrofenol jest silnie trujący zarówno dla ludzi i zwierząt. Powoduje obrzęk płuc i gorączkę. Jest stosowany jako wojskowy, bojowy środek trujący - m. in. był używany przez Amerykanów w czasie wojny w Wietnamie.

Redakcja poleca

REKLAMA