Letni sezon sprzyja wzmożonej aktywności fizycznej. Kiedy świeci słońce, częściej wsiadamy na rower, gramy w piłkę i biegamy. Słowem wydatkujemy więcej energii, musimy więc pamiętać o jej systematycznym uzupełnianiu, czyli dostarczaniu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kluczowym elementem zdrowego trybu życia jest odpowiednio zbilansowana dieta. Dlatego w trosce o zdrowie i dobrą kondycję powinniśmy uwzględnić w domowym menu m.in. ser żółty, który spożywany systematycznie i z rozsądkiem dostarcza samych korzyści.
Uprawiasz sport, dostarczaj organizmowi energii
Polacy żyją coraz aktywniej – badania dowodzą, że aktywny fizycznie jest już co piąty z nas (TNS OBOP). Według badań 20 proc. z nas uprawia sport każdego dnia, a 27 proc. podejmuje aktywność fizyczną 2-6 razy w tygodniu. Dla wielu z nas aktywność ruchowa to hobby, część ćwiczy z dbałości o zdrowie, pozostali śrubują wyniki i przełamują indywidualne bariery czyniąc ruch własną profesją, sposobem na życie. Nie bez znaczenia jest również aktualny trend, zgodnie, z którym po prostu upowszechnił się obraz wysportowanego ciała. W tym kontekście, bardzo istotne jest również to, co jemy. Warto pamiętać, że dietetycy i trenerzy personalni odradzają łączenie treningów z rygorystycznym odchudzaniem się. Optymalnym rozwiązaniem jest łączenie różnych produktów, tak by posiłki były urozmaicone.
Fot. Depositphotos
- Monotonne posiłki można urozmaicić wkomponowując do menu ser żółty. Doskonale sprawdzi się zarówno na kanapce, jak i w sałatkach z dużą ilością warzyw. Jeśli zjemy razową bułkę z serem, to dostarczymy organizmowi pełnowartościowej energii, nie zaś „pustych kalorii”, tak jak w przypadku zjedzenia batonika. Ponadto ser żółty korzystnie wpływa na samopoczucie, ponieważ zawiera chrom – jeden z pierwiastków odpowiedzialnych za dobry nastrój. Warto dodać, że polskie sery żółte zawierają stosunkowo niewielką ilość soli. Podczas gdy norma europejska wynosi 2,5 proc., zawartość tego związku w rodzimych serach nie przekracza 1,5 proc. - wyjaśnia Ewa Polińska, ekspert z firmy MSM MOŃKI.
Białko i wapń, czyli budująca energia
Białko jest jednym z podstawowych składników odżywczych, poza węglowodanami i tłuszczami. Najkorzystniejsze dla organizmu jest białko pełnowartościowe zawarte w takich produktach jak: mleko i jego przetwory, mięso, drób, ryby czy jaja i ser żółty. Mleko zawiera średnio od 1-3 proc. białka, zawartość w przetworach mlecznych jest znacznie większa i waha się w granicach 16-21 proc. w serach twarogowych i 16-31 proc. w serach żółtych. Pełnowartościowy nabiał jest polecany w diecie osób w okresie dojrzewania, rozwoju oraz podejmujących wysiłek fizyczny, głównie ćwiczenia siłowe. Ich skutkiem jest zwiększenie masy tkanki mięśniowej.
Będąc w cyklu treningowym bądź po prostu z dbałości o sylwetkę, musimy pamiętać, że sięgając po ser nie powinniśmy go zjadać w nadmiarze. Częściej po ser żółty powinny sięgać osoby, którym zależy na zbudowaniu tkanki mięśniowej i smacznym źródle energii. - Najlepiej spożywać go rano - podany na śniadanie zapewni pokaźną dawkę energii na cały dzień. Nie bez znaczenia jest również fakt, że sery żółte są jednym z najlepszych źródeł dobrze przyswajalnego wapnia, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania naszych kości i stawów – dodaje Ewa Polińska.
Pamiętajmy też o ogólnych zasadach racjonalnego żywienia podczas uprawiania sportu. Powinniśmy spożywać 5-6 posiłków dziennie, uzupełniając je częstym piciem wody mineralnej, łącząc je z dużą ilością warzyw obfitujących w witaminy, minerały i błonnik. Należy unikać fast-foodów oraz napojów z dużą ilość fosforu, ponieważ zmniejszają przyswajanie wapnia. Białko i pełnowartościowe produkty poleca się spożywać w okresie po-treningowym. Nie zapominajmy, że właściwe odżywianie jest podstawą zdrowego trybu życia. W połączeniu z ruchem pomoże nam długo utrzymać dobrą formę.
Źródło: Materiały prasowe