Rowerem do pracy

kobieta, miasto, biznes, rower
Czy jazda na rowerze do pracy może zastąpić aerobik?
/ 29.03.2010 13:31
kobieta, miasto, biznes, rower
Jasne, bo jak każdy wysiłek fizyczny pomaga spalać kalorie. Jednak, aby trening był efektywny, podczas jazdy na rowerze warto realizować pewne założenia – podpowiada Michał Gronowski, trener personalny

Na rowerze jedź jednostajnym tempem, rób jak najrzadsze postoje. Pedałuj nawet wtedy, gdy zjeżdżasz z górki (w tym wypadku korzystaj z przerzutek i wybierz wyższe przełożenia).

Gdy jeździsz szybko, unikaj wrzucania najwyższej przerzutki. Wybierz tę, która będzie wymagała od ciebie szybkiego pedałowania.

Podczas jazdy staraj się utrzymać stałe tętno (warto kupić sobie pulsometr). Aby bezpośrednio spalać tkankę tłuszczową, twoje tętno powinno utrzymywać się na poziomie 65–70% maksymalnego (220 minus wiek).

Jeśli podczas jazdy na rowerze siedzisz w pozycji wyprostowanej, intensywnie pracuje jedynie przednia część ud. Dlatego jak najczęściej, nawet podczas rekreacyjnej jazdy po mieście, od czasu do czasu wstań z siodełka i pochyl nieco sylwetkę do przodu. Wtedy mocniej zaangażujesz do pracy także mięśnie pośladkowe.

Możesz też wykonywać interwały na rowerze, czyli przeplatać sekwencje szybkiego pedałowania z odpoczynkiem (znacznie wolniejsze tempo). W tym wypadku również korzystaj z przerzutek. Postępuj wg zasady: gdy pedałujesz szybko, redukuj biegi, zaś w trakcie interwału odpoczynkowego wrzucaj wyższy bieg i zwolnij tempo. Na początek zacznij od 30 sekund szybkiego pedałowania i 90 sekund powolnego (gdy twoja kondycja już ci na to pozwoli, realizuj interwały w proporcjach 1:1).

Redakcja poleca

REKLAMA