Rodzaje zajęć fitness

Najlepiej zacząć ćwiczyć w szóstym tygodniu po porodzie
Każdy klub fitness w swojej ofercie posiada różnorodne formy zajęć. W zależności od stopnia zaawansowania i od tego, jaką część ciała chcemy wyrzeźbić i wysmuklić, wybieramy odpowiednie zajęcia.
/ 24.04.2009 13:28
Najlepiej zacząć ćwiczyć w szóstym tygodniu po porodzie

Aby ułatwić wybór, poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych zajęć.

Low impact – proste zajęcia o małej intensywności dla osób początkujących lub o złej kondycji fizycznej. Podczas ćwiczeń występują wykroki, wymachy nóg, marsz, unoszenia kolan i ramion. Tętno podczas ćwiczeń wynosi 125-150 uderzeń na minutę. Trening idealnie nadaje się dla kobiet w ciąży oraz osób starszych.

Hi/low impact – ćwiczenia mające na celu poprawienie koordynacji ruchowej. Bazują na krokach podstawowych, z których budowane są układy taneczne o zróżnicowanym stopniu komplikacji przy skocznej muzyce o wyraźnym rytmie. Polecane dla osób o dobrej kondycji i koordynacji ruchowej. Zajęcia charakteryzuje duża intensywność w połączeniu z ćwiczeniami o wolniejszym tempie. Taki rodzaj treningu przeznaczony jest dla osób, które podczas ćwiczeń pragną dobrze się bawić oraz chcą ćwiczyć swoją pamięć i koncentrację.

ABT – zajęcia doskonale rzeźbiące ciało, głównie dolne partie (brzuch, pośladki, uda). Często odbywają się przy pomocy ciężarków i taśm gumowych. Polegają na wykonywaniu serii ćwiczeń powtarzających się regularnie w rytm muzyki. Gimnastyka nie jest trudna i pozwala osiągnąć niesamowite efekty w postaci silniejszej i zgrabniejszej sylwetki.

TBC (Total Body Condition) – gimnastyka polegająca na kształtowaniu sylwetki poprzez łączenie wysiłku aerobowego (ciężarków, taśm gumowych itp.) i ćwiczeń na rzeźbienie mięśni. Podczas zajęć angażowane są wszystkie partie mięśniowe. Ćwiczenia zwiększają wydolność fizyczną, poprawiają koordynację ruchu oraz przyspieszają spalanie tłuszczu. Trening idealny dla osób w każdym wieku.

Zobacz też: Sport, który pomoże ci szybko schudnąć

Step – zajęcia aerobowe z wykorzystaniem podestu (wys. 7-15 cm), angażujące całe ciało do pracy. Polegają one na wchodzeniu i schodzeniu z podestu przy użyciu różnego rodzaju kroków, ujętych w mniej lub w bardziej skomplikowane układy choreograficzne (w zależności od stopnia zaawansowania grupy). Celem zajęć jest poprawa wydolności organizmu, wzmocnienie grup mięśniowych (uda, pośladki) i pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Fat burning – ćwiczenia polegające na intensywnym spalaniu tkanki tłuszczowej, charakteryzujące się zachowaniem tętna na jednym poziomie 120-130 uderzeń na minutę. Oparte są na wysiłku aerobowym, często zawierają elementy ćwiczeń wzmacniających biodra, uda, pośladki i brzuch. Ważne jest to, że nie obciążają stawów, więc zalecane są osobom otyłym.

Magic bar/Body&bar – statyczne, wytrzymałościowo-aerobowe ćwiczenia z wykorzystaniem sztang. Doskonale rzeźbią sylwetkę i wzmacniają mięśnie. Na takich zajęciach spalamy tkankę tłuszczową oraz angażujemy te mięśnie, których nie bylibyśmy w stanie wzmocnić uczestnicząc w klasycznych zajęciach wzmacniających. Charakterystyczną cechą Magic bar jest duża liczba powtórzeń ze sztangą o małym obciążeniu, zmuszających organizm do spalania tkanki tłuszczowej.

Zobacz też: Płaski brzuch w tydzień? Wypróbuj superbrzuszki!

Redakcja poleca

REKLAMA