Pracujesz głosem? Zwracaj uwagę na to, co jesz…

Ilość płynów należy dostosować do stylu życia (jeśli jesteś aktywny fizycznie, zapotrzebowanie wzrasta) i stanu zdrowia (np. schorzenia układu wydalniczego).
Dokucza Ci chrypka? Boli gardło? Masz napady kaszlu? Niekoniecznie wspomniane niedyspozycje trzeba od razu kojarzyć z infekcją czy innymi, poważniejszymi schorzeniami. Czasami wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, by poprawić kondycję narządów głosu i układu oddechowego.
/ 23.03.2011 09:04
Ilość płynów należy dostosować do stylu życia (jeśli jesteś aktywny fizycznie, zapotrzebowanie wzrasta) i stanu zdrowia (np. schorzenia układu wydalniczego).

Co prawda to, co spożywasz nie trafia bezpośrednio do Twojej krtani i położonych w niej fałdów głosowych, jednak nie jest obojętne dla organizmu i warunków, w jakich pracuje krtań. Najistotniejsza pozostaje kwestia prawidłowego bilansu diety i realizacji jej założeń, zgodnych z aktualną Piramidą Żywienia (opracowaną przez Instytut Żywności i Żywienia).

Zobacz także: Dlaczego trzeba jeść pięć posiłków dziennie?

Zapoznaj się z umieszczoną poniżej listą najważniejszych zasad, które mogą stać się pomocne, jednak miej na uwadze, że powinieneś podjąć próbę stworzenia własnej listy produktów, które Ci sprzyjają, ale przede wszystkim tych wywołujących dyskomfort. Pamiętaj, że reakcje organizmu na poszczególne produkty są indywidualne. Poniższe uwagi dotyczą przede wszystkim okresu, w którym praca głosem jest wzmożona.

NIE

Kefir, maślanka, orzechy, czekolada, ciastka, chałwa, pieczywo razowe, chrzan, czosnek, cebula, papryka, kalafior, brokuł, rzodkiewka, ostre przyprawy, anyż, lukrecja, podbiał, tymianek, czereśnie, cytryna, pomarańcza, mandarynka, grejpfrut, kiwi, banany, len mielony, nasiona słonecznika, rabarbar, potrawy smażone, mocna herbata i kawa, alkohol, czerwone mięso, smalec.

TAK

Sok marchwiowy (naturalny, jednodniowy), aloes, słaba herbata o delikatnym smaku, np. zielona z rokitnikiem, dowolna sałata z oliwą/olejem i pomidorem, szpinak, ziemniaki, dynia, bakłażan, cukinia, karczoch, awokado, mango, maliny, jeżyny, morela, brzoskwinia, olej lniany, arganowy i inne oleje roślinne, ziarno lnu, suszone owoce (najkorzystniej ekologiczne), kasze, orkisz, potrawy oraz niesłodzone napoje o letniej temperaturze, duszone, gotowane lub parowane, kozieradka, majeranek, liść laurowy, szałwia.

Dbaj o płyny…

Niedostateczne nawilżenie błon śluzowych przyczynia się często do uszkodzenia fałdów głosowych w czasie ich drgań. Nie mogą wówczas spełniać głosotwórczej funkcji i nie są chronione przez śluz. Ponadto przy wysiłku głosowym fałdy „puchną”, dochodzi do ich przekrwienia i nieprawidłowego zwierania. W ciężkich postaciach mogą tworzyć się polipy, guzki głosowe lub inne schorzenia. Ilość płynów należy dostosować do stylu życia (jeśli jesteś aktywny fizycznie, zapotrzebowanie wzrasta) i stanu zdrowia (np. schorzenia układu wydalniczego). Najkorzystniej wypijać niegazowaną wodę mineralną, słabą herbatę, napary z melisy, mięty, lipy czy rumianku.

Zobacz także: Które przekąski są najzdrowsze?

 Masz problem z nadwagą albo niedowagą? Nie wiesz, jak dobrać odpowiednie składniki do swojej diety? Zapytaj eksperta. Wyślij pytanie na adres lifestyle@infornext.pl.

Redakcja poleca

REKLAMA