Połączenie przewodników dietetycznych z poznanymi 4 grupami produktów powinno przybliżyć Wam umiejętności komponowania diety.
1. Spożywaj urozmaicone posiłki
Określono około 40 różnych produktów, działających prozdrowotnie. Najlepszą drogą do dostarczenia wystarczającej ilości składników odżywczych jest spożywanie różnych produktów z każdej grupy (produkty mleczne, produkty mięsne, warzywa i owoce, produkty zbożowe).
2. Utrzymaj zdrową wagę
Należy podkreślić, że z nadwagą i otyłością wiąże się wiele chorób i schorzeń: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, choroba wieńcowa, niedokrwienna serca, zawał serca i zwyrodnienia stawów. Ryzyko nadwagi i otyłości istnieje u osób, które posiadają predyspozycje genetyczne, mają niską aktywność fizyczną i przede wszystkim stosują nieprawidłową dietę.
3. Wybieraj produkty chude, niskotłuszczowe i niskocholesterolowe
Wiadomo już, że duża ilość tłuszczów w diecie zwiększa poziom cholesterolu we krwi oraz zwiększa znacznie kaloryczność posiłków. Rozpoczynaj dietę od zakupów, istotne będzie nauczenie się samodzielnego wybierania oraz eliminowania niektórych produktów.
4. Spożywaj dużą ilość warzyw, owoców i produktów zbożowych
55-60 % kcal w diecie pochodzi z węglowodanów. Owoce i produkty zbożowe powinno się spożywać na posiłki poranne, warzywa bez ograniczeń, w razie odczuwania głodu: wieczorem i pomiędzy posiłkami.
Zobacz także: Kiedy suplementy diety mogą być niebezpieczne?
5. Używaj cukru w umiarkowanych ilościach
Większość produktów i gotowych potraw zawiera dodatkowy cukier. Jego nadmiar w organizmie podwyższa poziom wolnych kwasów tłuszczowych we krwi, szybkie uwalnianie insuliny i odkładanie nadmiaru energii w postaci tkanki tłuszczowej.
6. Używaj soli i sodu w umiarkowanych ilościach
Tak jak cukier, tak i sól dodawana jest do produktów, przypraw i gotowych potraw. Sód jest składnikiem soli kuchennej, proszku do pieczenia i innych gotowych produktów. Wysoki poziom sodu w diecie wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Aby kontrolować ilość spożywanej soli w diecie, należy ostrożnie używać przypraw typu jarzynka, kostek rosołowych, a także paluszków, krakersów i innych.
7. Ogranicz lub wyklucz napoje alkoholowe
Mała ilość alkoholu np. czerwonego wina ma działanie prozdrowotne. Jednak alkohol jest źródłem dużej ilości pustych kalorii. Oznacza to, że spożywając go wraz z posiłkiem, organizm w pierwszej kolejności spala energię dostarczoną wraz z alkoholem, następnie odkłada energię z pożywienia w postaci tkanki tłuszczowej.
Oczywiście, zasady nakreślone powyżej nie mogą być „szybkim rozwiązaniem” diety. Są przewodnikami, niezbędnymi do łatwiejszego zrozumienia sposobu odżywiania na całe życie. Od dawna wiadomo, że modyfikacja diety oraz zmiana nawyków żywieniowych oddziałują wyjątkowo korzystnie, nie tylko na wagę, ale także na zdrowie.
Polecane: Jak wygląda Twoja dieta?
Źródło: Anika Ragiel, "Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!", Wydawnictwo Printex