Planowane zmiany w ustawie PoRD cz.2

Planowane zmiany w ustawie PoRD cz.2
Parlamentarna Grupa ds. Rozwoju Komunikacji i Turystyki Rowerowej wraz z rowerzystami z ogólnopolskiej sieci organizacji rowerowych "Miasta dla Rowerów” przedstawiły kolejne poprawki do ustawy regulującej zasady poruszania się rowerzystów na polskich drogach. Poniżej prezentujemy kolejne planowane zmiany dla rowerzystów w Prawie o ruchu drogowym.
/ 27.05.2010 13:19
Planowane zmiany w ustawie PoRD cz.2

Lewoskręt

Jedna z najbardziej rewolucyjnych zmian dotyczy dwuetapowego skrętu w lewo. Pozwala ona rowerzystom przejechać prosto, a następnie zatrzymać się tuż za skrzyżowaniem w celu wykonania, jeśli akurat ma pierwszeństwo przejazdu, właściwego skrętu w lewo:

  • Na skrzyżowaniu rowerzysta może zmienić kierunek jazdy w lewo jadąc prawą stroną i zatrzymując się za nim przy prawej krawędzi w celu ustąpienia pierwszeństwa pojazdom poruszającym się na wprost po jezdni, którą jechał. Wykonując ten manewr musi skorzystać z przejazdu rowerowego lub śluzy rowerowej, jeżeli są wyznaczone.

Przepis tego typu z powodzeniem funkcjonuje już np. w prawie niemieckim, gdzie państwo od lat wychodzi na przeciw potrzebom rowerzystów.

Jazda w kolumnie

Kolejne zmiany precyzują poruszanie się w kolumnie, a konkretniej pozwalają poruszać się rowerzystom po jezdni „parami” – dwóm rowerom równolegle obok siebie. Przepis ten zastrzega jednak, że możliwe jest to tylko wtedy, gdy nie utrudnia ruchu innych pojazdów znajdujących się na drodze. Art. 33 pkt. 3 ust.1 jasno wskazuje, że zabrania się:

  • […] jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu; innego roweru lub motoroweru, jeśli utrudnia to poruszanie się innym uczestnikom ruchu; a w przypadku rowerów wielośladowych w każdej sytuacji.

Poprawiony został przepis dotyczący poruszania się po chodniku w trudnych warunkach atmosferycznych. Do tej pory – w przypadku braku ścieżki rowerowej – mimo sypiącego śniegu, silnego wiatru czy ulewy – rowerzysta nie miał prawa jechać chodnikiem. Jadąc ulicą w trudnych warunkach stwarzał, przez słabą widoczność i śliską nawierzchnię, ogromne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. To się na szczęście zmieni:

Zobacz też : Pozimowe problemy rowerzystów

Jazda po chodniku

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

  • […] warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź) a dla kierunku w którym jedzie nie ma drogi rowerowej

Jeśli mowa o trudnych warunkach atmosferycznych, warto wspomnieć o jeszcze jednym planowanym udogodnieniu. Zgodnie z nowymi przepisami używanie opon z kolcami dla rowerzystów, dzięki którym można poruszać się po ośnieżonych drogach będzie dozwolone. Zakaz dotyczyć będzie jedynie samochodów:

Zabrania się:

  • […] używania w pojazdach silnikowych opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi

Zobacz też : Ustawowe obowiązki rowerzysty

Rowery dla rodziny

Ostanie planowane udogodnienie jest propozycją skierowaną w szczególności do świeżo upieczonych rodziców. W związku z coraz większą popularnością przyczepek rowerowych do przewożenia dzieci ustawodawca przewiduje zniesienie zakazu ich używania. To znacznie ułatwi przemieszczanie się zwłaszcza rodzicom nieposiadającym samochodu, jak również będzie doskonałym pretekstem do weekendowych wypadów na świeżym powietrzu wspólnie z naszymi pociechami:

Zabrania się przewozu osób w przyczepie, z tym że dopuszcza się przewóz:

  • […] dzieci w specjalnie do tego celu przystosowanej przyczepie ciągniętej przez rower.

Redakcja poleca

REKLAMA