Odchudzanie online - plusy i minusy

Wiele osób niezadowolonych ze swojego wyglądu wstydzi się pójść do poradni dietetycznej. Bardzo często pomocy szukają więc na forach internetowych. Warto jednak przyjrzeć się czemuś innemu - ofertom diet online i stałego kontrolowania postępów przez dietetyka, który komunikuje się wyłącznie drogą internetową.
/ 19.09.2013 11:25

Odchudzanie oraz związana z nim zmiana nawyków żywieniowych  to długotrwały proces. Obecnie coraz więcej osób borykających się z nadwagą szuka wsparcia u specjalistów: dietetyka, trenera personalnego, lekarza czy psychologa.

Dietetyk online

Indywidualna dieta redukcyjna, aktywność fizyczna i odpowiednia motywacja by wprowadzić zmiany to klucz do sukcesu w walce o szczupłą sylwetkę.

Warto skorzystać z konsultacji u specjalisty, który będzie monitorował postępy, przygotuje odpowiednią indywidualną dietę czy też  pomoże uporać się z negatywnymi przekonaniami dotyczącymi swojego wyglądu.

Konsultacje dietetyczne przez Internet i diety online

By jak najwięcej osób potrzebujących mogło skorzystać z usług dietetyka coraz więcej poradni dietetycznych oferuje swoim pacjentom konsultacje i diety online. Oferta diety przez Internet jest świetną propozycją dla osób mieszkających w miejscowościach gdzie nie ma poradni dietetycznej lub które z różnych przyczyn nie mają możliwości udać się na spotkanie z dietetykiem. Taka forma kontaktu zapewnia anonimowość co dla niektórych osób może być ważnym atutem.

Zobacz także: Jak panować nad tym co i ile jemy?

Jak będzie wyglądał  krok po kroku kontakt z dietetykiem i diety przez Internet?

Pierwszym krokiem będzie wywiad żywieniowy. Polega on na wypełnieniu formularza i odesłaniu go do dietetyka. Formularz zawiera szereg pytań dotyczących aktualnej masy ciała, nawyków żywieniowych, alergii pokarmowych, stosowanych leków i suplementów diety, aktywności fizycznej a także  oczekiwań z jakimi zgłasza się pacjent do poradni. Dietetyk zapyta się o ulubione potrawy ale również o te, których nie lubimy. Tym sposobem zbierze informacje o naszym trybie życia. Wszystko po to by, opracowana potem dieta była jak najbardziej zbliżona do osobistych upodobań.

Następny etap to kontakt z dietetykiem przez skype'a lub mailowy. Podczas rozmowy otrzymamy wskazówki dotyczące nawyków żywieniowych. Dietetyk zasugeruje w których obszarach warto wprowadzić zmiany by praca nad schudnięciem była efektywna. Wskaże błędy żywieniowe, które do tej pory utrudniały utrzymanie należnej masy ciała.

Diety układane przez dietetyka zapewniają powolny ale zdrowy ubytek masy ciała od 0,5 do 1 kg na miesiąc. Zapewniają one odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczu oraz witamin czy minerałów. Taka dieta oprócz ubytku masy ciała przynosi poprawę samopoczucia, lepszą koncentrację. Po prostu służą zdrowiu.

Kolejny etap to na ogół cotygodniowe kontrole. Dietetyk monitorował będzie postępy w odchudzaniu. Wirtualne kontrole to kontakt mailowy. Pacjent musi podać aktualną wagę i odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących samopoczucia lub ewentualnych problemów z dietą. Dietetycy często oferują stały kontakt podczas całego procesu odchudzania.

Dla kogo odchudzanie online nie jest odpowiednie?

Osoby, które wymagają stałej kontroli i motywacji ze strony drugiej osoby by konsekwentnie trzymać się ustalonej diety nie powinny korzystać z w/w usług. Minusem jest też to, że nie można wykonać badania składu ciała przy pomocy analizatora. W związku z tym nie jest również monitorowany ubytek masy tłuszczowej, poziom wody, zawartość tkanki mięśniowej, poziom tłuszczu wisceralnego. W procesie odchudzania  to cenne informacje, które przy tej formie kontaktu umykają. Podczas kontaktu e-mailowego pacjent uzyska takie same informacje jak podczas spotkania osobistego. Tak samo może zadawać nurtujące pytania jak podczas wizyty w gabinecie. Dietetyk natomiast jest gotowy by służyć swoją wiedzą, wsparciem i motywowaniem w drodze do wyznaczonego celu związanego z redukcją masy ciała.

Dla osób, silnie zmotywowanych forma kontaktu nie rzutuje na jakość ani diety ani procesu odchudzania. Plusem jest też to, że poradnictwo dietetyczne oraz  diety przez Internet są dużo tańsze i co najważniejsze – dostępne dla szerszego grona pacjentów.

Zobacz także: Najpopularniejsze mity dotyczące odchudzania