Należy pamiętać, że odchudzanie powinno być decyzją przemyślaną i należy wytrwale dążyć do celu, jakim jest zrzucenie wagi. Nie wierz w cudowne rozwiązania, które zapewniają o zadowalających efektach w krótkim czasie albo o idealnej sylwetce bez wyrzeczeń. Zrzucanie zbędnych kilogramów to praca, którą należy podjąć z całą świadomością. To racjonalna zmiana sposobu życia i patrzenia na siebie. Praca i zmiana, które popłacają!
Głodowanie powoduje szybki spadek wagi
Głodowanie jest najgorszym pomysłem, jaki może mieć osoba odchudzająca się. Przede wszystkim głodówka zwalnia metabolizm, a w momencie jedzenia składniki pochłaniane są ze zdwojoną siłą. Brak mikroelementów i witamin dostarczanych zazwyczaj z pożywieniem prowadzi do groźnych zaburzeń. Powoduje to rozchwianie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu oraz awitaminozy. Tak, jak samochód nie pojedzie bez paliwa, tak i nasz organizm nie będzie miał siły na codzienne zmagania. Przez to osoba głodująca jest apatyczna, ciągle poddenerwowana, a jej cera i włosy wyglądają nieciekawie. Więc czy naprawdę warto się głodzić?
Można jeść tyle samo - ważne by więcej się ruszać
Wysiłek fizyczny powoduje zasilenie organizmu hormonami szczęścia, ujędrnia ciało i rozbudowuje mięśnie. To jego główne zadania w procesie odchudzania. Dodatkowo prowadzi do przyspieszenia metabolizmu oraz pozwala w niewielkiej ilości spalić zbędne kalorie. Nie myślmy jednak, że możesz bezkarnie zajadać się tortem czekoladowym jeśli zapisałaś się raz w tygodniu na basen. Jedna godzina pływania nie pozwoli na spalenie nawet połowy kawałka takiego tortu! Do osiągnięcia pięknej sylwetki sport jest nieodzowny, jednak w traceniu kilogramów skupmy się jednak na doborze odpowiedniej diety.
Polecamy: Cytologia co to takiego?
Jedząc rzadziej zjem mniej, więc szybciej schudnę
To fałsz, który z pozoru może wydać się logiczny. Metabolizm jest przyspieszany najsprawniej kiedy jemy regularnie, często i w małych ilościach. Nie opłaca się jeść trzydaniowego obiadu - lepiej rozłożyć te posiłki w ciągu dnia, zachowując oczywiście zasady zdrowego doboru składników.
Lepiej bez śniadania a kolacja przed 18-tą
Śniadanie jest podstawowym posiłkiem dnia. To ono pozwala nam na zapełnienie żołądka, a później spokojne spalanie kalorii w czasie całego dnia. Powinno być lekkie, oparte na podstawowych zasadach zdrowego odżywiania, nie należy go więc omijać. Kolację należy spożyć nie mniej niż 2-3 godziny przed snem, co pozwoli organizmowi lepiej wypocząć podczas nocy, a nam nie przybierać bez potrzeby na wadze.
Produkty ‘light’ pozwalają jeść bez ograniczeń
Produkty ‘light’, czyli o zmniejszonej ilości kalorii pomagają ograniczyć przyjmowanie energii. Najczęściej zawierają one mniejszą ilość cukru lub tłuszczu. Porównując jednak etykiety produktów light ze zwykłymi możemy zauważyć, że różnica ta jest niewielka. Nie należy więc przesadzać i mimo wszystko ograniczać ilość pożywienia, nawet jeśli jest ono ‘light’.
Polecamy: Powiększenie punktu G - tak, to możliwe!
Owoce kluczem do zgrabnej sylwetki
Owoce mimo zawartości ogromnej ilości mikroelementów i witamin, są źródłem cukru, który niekorzystnie wpływa na sylwetkę. Należy więc spożywać je z umiarem, skupiając się na pięciu porcjach warzyw dziennie, owoce traktując jedynie jako przekąski gdy masz ochotę na coś słodkiego.