Korzyści z przerw na marsz w trakcie biegu

O czym trzeba pamiętać podczas pierwszego startu w zawodach

Pierwszy start w zawodach zawsze wiąże się ze stresem, co może pociągać za sobą niepotrzebne pomyłki, błędy i nerwy przed samym startem. Dlatego przed pierwszym biegiem z prawdziwymi rywalami przygotuj sobie listę kolejnych działań i staraj się by ją krok po kroku realizować
/ 12.06.2010 11:36
Korzyści z przerw na marsz w trakcie biegu

1. Pobierz swój pakiet startowy jak najwcześniej.

W przypadku wielu imprez pakiet startowy (numer startowy, pamiątki) można odebrać nawet kilka dni wcześniej. Jeśli to możliwe zrób to, nie będziesz musiał w ostatniej chwili biegać w poszukiwaniu punktu informacyjnego i stać w długich kolejkach. Będziesz też mógł spokojnie przeprowadzić rozgrzewkę. Jeśli pakiet rozdawany jest w dniu zawodów – postaraj się go odebrać zaraz po przybyciu na miejsce.

2. Zjedz lekki posiłek

Maksymalnie na godzinę przed startem zjedz lekki, bogaty w węglowodany posiłek. Pamiętaj by nie był on zbyt tłusty - białko też nie jest pożądane.

Zobacz co można zjeść przed biegiem

3. Przyjedź wcześniej

Postaraj się przyjechać co najmniej godzinę przed startem. Dzięki temu unikniesz poszukiwania miejsca parkingowego, stania w kolejkach oraz w spokoju przygotujesz się do startu.

4. Ubierz się odpowiednio

W czasie zawodów zmęczysz się bardziej niż na treningu. Dlatego trzeba ubrać się lżej niż zazwyczaj. W przeciwnym wypadku przegrzejesz organizm a rozbieranie się w trakcie biegu to nie jest dobry pomysł. Jeżeli jest bardzo zimno – oczekując na bieg możesz ubrać się znacznie grubiej - zbędnych warstw ubrania pozbędziesz się przed samym startem.

W co się ubrać na trening

5. Pamiętaj o numerze startowym

Jeżeli nie przypniesz numeru startowego nie zostaniesz sklasyfikowany – niby nic ale skoro już bierze się udział w zawodach warto wiedzieć, które miejsce się zajęło.

6. Zadbaj o doping

Doping naprawdę czyni cuda. Wsparcie znajomych pozwala wykrzesać z siebie dodatkowe siły. Dodatkowo popilnują oni Twoich rzeczy w czasie biegu.

7. Nie stawaj w pierwszej linii

Z pierwszej linii startują najlepsi zawodnicy. Ich start będzie bardzo szybki. Jeśli będziesz się ich trzymać szybko zabraknie Ci sił. Jeśli ruszysz w swoim tempie przeszkodzisz lepszym biegaczom narażając się na kolizję i upadek.

Zobacz także: Bieganie i kontuzje

8. Korzystaj z punktów odżywczych

Jeśli na trasie rozstawione są punkty odżywcze oznacza to, ze warto z nich skorzystać. Pamiętaj by podziękować osobie, która podała Ci wodę (wystarczy gest ręką).

9. Nie daj się ponieść emocjom

Na początku biegu trudno jest zapanować nad chęcią dorównania najlepszym. Nie jest to jednak dobra technika. Biegnij swoim tempem bo inaczej nie ukończysz biegu.

10. Finiszuj!!!

Gdy do mety pozostanie Ci kilkaset metrów – daj z siebie wszystko. Poprawisz swój wynik o kilka sekund, zyskasz uznanie dopingujących i zrozumiesz jakie to cudowne uczucie ukończyć swój pierwszy start w zawodach.