Melatonina to kolejny preparat, obok maślanu sodu, któremu przypisuje się działanie wspomagające zachowanie prawidłowej masy ciała lub odchudzanie. Wiele w tym prawdy, ale sprawa nie jest na tyle prosta, żeby stwierdzić, że melatonina powstrzyma tycie u każdego lub że każdemu pomoże schudnąć.
Spis treści:
Melatonina a tycie
Melatonina może być powiązana ze zmianami masy ciała, poprzez wpływ na jakość snu. Sen natomiast może już bezpośrednio oddziaływać na gospodarkę hormonalną, która odpowiada za utrzymanie prawidłowej masy ciała. Mówiąc w skrócie: niedobory snu mogą sprzyjać tyciu lub utrudniać odchudzanie.
Ponieważ odpowiedni poziom melatoniny w organizmie przed nocnym odpoczynkiem jest niezbędny do tego, aby sprawnie zasypiać i dobrze spać, jej niedobory mogą powodować zaburzenia snu i tycie.
Dobry sen wspiera prawidłową gospodarkę hormonalną. Chodzi o dwa hormony: grelinę i leptynę. Grelina wywołuje uczucie głodu, a leptyna – sytości. Zaburzenia snu mogą zwiększać wydzielanie greliny i zmniejszać leptyny, co sprawia, że człowiek może czuć się wiecznie głodny, a uczucie sytości po posiłku będzie trwało u niego krótko. To z kolei sprzyja sięganiu po kaloryczne przekąski. I przybieraniu na wadze.
fot. Melatonina a tycie i odchudzanie/ Adobe Stock, BillionPhotos.com
Melatonina a odchudzanie
Jednym z elementów wspierających utratę nadmiernej masy ciała jest dobry sen. Wysypianie się po prostu ułatwia odchudzanie. Nie jest natomiast jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, aby schudnąć – kluczowa jest dieta wspierana aktywnością fizyczną.
Prawidłowy poziom melatoniny w organizmie może wspomagać odchudzanie. Suplementację zaleca się osobom, które mają kłopoty z zasypianiem lub przesypianiem nocy.
Jeśli ktoś śpi dobrze, nie wybudza się i nie czeka długo na zaśnięcie, przyjmowanie melatoniny nie sprawi, że odchudzanie przyspieszy. W dodatku zbyt wysoki poziom melatoniny może działać niekorzystnie: utrudniać utrwalanie wspomnień, wywoływać koszmary, nadmierną senność, zmęczenie, stany depresyjne.
Skutki uboczne melatoniny
Na ulotkach preparatów z melatoniną znajduje się ostrzeżenie, że w rzadkich przypadkach przyjmowanie melatoniny może wywołać nudności, senność oraz bóle i zawroty głowy.
Przedawkowanie melatoniny może za to skończyć się psychozą, zapaleniem wątroby lub zapaleniem nerwu wzrokowego. Nie ma antidotum na przedawkowanie melatoniny. Uchwycone na odpowiednio wczesnym etapie można zminimalizować płukaniem żołądka.
Czy od melatoniny można się uzależnić? Nie. Nawet długotrwałe jej stosowanie nie wywołuje uzależnienia.
Czytaj także:
Co jeść na dobry sen?
Kiwi na noc – czy ułatwi zasypianie?
Wysoka prolaktyna a tycie: jak poziom tego hormonu wpływa na figurę