Czym jest masa?
To nieformalny ruch społeczny organizowany przez rowerzystów. Polega na zebraniu jak największej liczby cyklistów w wybranym miejscu i czasie i przejechanie ulicami miasta w celu zamanifestowania swoich praw i zwrócenia uwagi władz na ich potrzeby. W Polsce cyklicznie masy krytyczne organizowane są m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie i wielu innych (łącznie jest ich blisko 30).
Historia
Historia organizowania mas krytycznych sięga początku lat 90. Inicjatywa powstała w USA, a konkretnie w San Francisco w 1992 r., i odbywa się tam do dzisiaj w każdy ostatni piątek miesiąca. Z czasem idea aktywnego promowania turystyki rowerowej i walki o prawa rowerzystów trafiła do innych miast Stanów Zjednoczonych (w Nowym Jorku miesięcznie zbiera się ok. 5 tys. osób), a z czasem moda trafiła do Europy, Australii i Azji.
Zobacz również: Pozimowe problemy rowerzystów
Warszawska Masa Krytyczna
Pierwszy taki przejazd w stolicy odbył się w 1998 r. i było to raczej spontaniczne spotkanie rowerowych zapaleńców, niż świadomie zorganizowana akcja. Ale już od 2002 r. znacząco wzrosła liczba uczestników Masy. Wtedy też o WMK zaczęło być głośno w mediach. W miarę coraz większej liczby aktywistów potrzebne również było ustalenie zasad dalszej współpracy ze służbami miejskimi i policją. Rekordowa WMK miała miejsce w maju 2008. Wzięło w niej udział 2366 osób.
Obecnie Warszawska Masa Krytyczna organizowana jest w każdy ostatni piątek miesiąca i ruszają o godzinie 18.00 z placu Zamkowego. Ciekawostką jest to, że uczestnicy spotykają się przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne czy okres świąteczny (w tym roku Masa przypadła w Boże Narodzenie).
Zobacz również : Kto może kierować rowerem
Od 2004 r. w każdą drugą sobotę miesiąca organizowana jest również tzw. Nocna Masa Krytyczna.