Jedz tłuszcz i chudnij

kobieta, jedzenie
Pomysł na odchudzanie, wydawałoby się, nie najgorszy: zamiast zwykłego jogurtu kupujesz ten w wersji light, kawę ze śmietanką zastępujesz latte z odtłuszczonym mlekiem...
/ 23.03.2010 09:37
kobieta, jedzenie
Przez ostatnie lata byłaś zasypywana informacjami na temat szkodliwości tłuszczu i zachęcana do jego ograniczania. Nic więc dziwnego, że w twojej lodówce dominują obecnie produkty niskotłuszczowe lub odtłuszczone.

Cóż za ironia, bo – jak się okazuje – obsesyjne unikanie tłuszczu wcale nie oznacza, że schudniesz, wręcz przeciwnie – może sprawić, że przybędzie ci kilka kilogramów. Diety wybitnie nisko-tłuszczowe sprawiają bowiem, że organizm trudniej uzyskuje energię z pożywienia, co – paradoksalnie – może prowadzić do magazynowania tłuszczu w różnych obszarach ciała, zwłaszcza w okolicach ud, talii i brzucha. Wyeliminowanie tłuszczów z diety bywa też przyczyną powstawania pryszczy, zmarszczek, uczucia niepokoju czy złego humoru. Najnowsze badania udowadniają też, że niedobór tłuszczu w organizmie może mieć związek z niepłodnością.

Tłuszcz lepszy niż cukier
Jeśli sprawdzasz skład na opakowaniu produktów, zazwyczaj interesuje cię poziom zawartego w nich tłuszczu (ma być minimalny!), a dużo mniejszą uwagę zwracasz na zawartość cukru. To błąd, bo w niektórych przypadkach cukier bardziej niż tłuszcz przyczynia się do tycia. Jeśli w twojej diecie jest za mało tłuszczu, możesz być pewna, że w organizmie cukier zamieni się... w tłuszcz! Nadmiar cukru powoduje też uczucie ciągłego głodu.

Niezbędny nawilżacz
W ekstremalnych przypadkach całkowite pozbycie się tłuszczu z diety może prowadzić do pogorszenia się kondycji i wyglądu skóry. Maniaczki odtłuszczonych produktów często zmagają się z pryszczami, mają szarą, pozbawioną blasku cerę i podkrążone oczy. Mało tego, fatofobia (z ang. fat – tłuszcz) może być przyczyną egzemy, wyprysków, a nawet zmarszczek. Tylko dobrze nawilżona skóra wygląda młodo, a za nawilżenie – oprócz wody – odpowiedzialny jest tłuszcz. Błona oddzielająca od siebie poszczególne komórki skóry zbudowana jest w dużej mierze właśnie z tłuszczu, który stanowi barierę zabezpieczającą naskórek przed nadmiernym wysuszeniem.

Po co ci tłuszcze
Pełnią one ważne funkcje budulcowe w organizmie. Występują w błonie każdej komórki – działają na nią stabilizująco i decydują o wielu jej własnościach. Są też elementem budulcowym kwasów żółciowych, hormonów steroidowych, takich jak kortyzon, progesteron, estrogen. Tłuszcze są niezbędne do produkcji hormonów, witaminy D oraz soli żółciowych. Umożliwiają też prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Inna – poza budulcową – ważna funkcja tłuszczy polega na ułatwianiu wnikania składników odżywczych do wnętrza komórek. Dzięki nim wita-miny tłuszczorozpuszczalne (A, D, E, K) mogą dostać się do organizmu i być przez niego spożytkowane.

Warunek kobiecości
Jeśli chcesz zajść w ciążę, obecność tłuszczu w organizmie jest ci naprawdę potrzebna. To on sprawia, że jesteś płodna. Każda komórka otoczona jest białkowo-lipidową błoną komórkową, która w ogromnej części zbudowana jest z tłuszczu. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowej struktury tej błony i sprawia, że hormony właściwie spełniają swoje funkcje. Dzięki tłuszczom zewnętrzna warstwa komórki jajowej zyskuje odpowiednią miękkość i elastyczność, a to jest niezbędne, by mogło dojść do zapłodnienia.

Napoje
* 1,5 litra wody dziennie
* kawa bezkofeinowa
* ziołowe herbaty
* zdecydowanie ogranicz alkohol, a najlepiej z niego zrezygnuj – podnosi poziom cukru we krwi

MENU DLA CIEBIE:

Śniadanie:
* jajecznica z dwóch, trzech jaj z wędzonym łososiem
* koktajl ze zmiksowanych owoców z dodatkiem garści pestek z dyni
* jogurt sojowy z miksem jagód, malin, jeżyn posypany rozdrobnionymi orzechami

Przekąska:
* owoc (jabłko/gruszka/kiść winogron/mały banan)
* garść orzechów (migdałów/orzechów laskowych/orzechów brazylijskich)

Lunch:
* sałatka nicejska, podana z oliwą z oliwek i sokiem z cytryny; kawałek owocu
* kanapka z pieczywa pełnoziarnistego z kurczakiem i awokado; kawałek owocu
* kurczak i zupa warzywna podawana z gotowanym jajkiem; kawałek owocu

II przekąska:
* porcja ziaren
* seler naciowy z makrelą

Kolacja:
* dorsz z sosem sojowym i miodem z warzywami ugotowanymi na parze, jogurt sojowy z miksem owoców i orzechów
* spaghetti bolognese z oliwą z oliwek i pastą kukurydzianą, jogurt sojowy z miksem owoców i orzechów
* paluszki rybne z miksem warzyw (przygotowane bez tłuszczu w kuchence mikrofalowej), jogurt sojowy z miksem owoców i orzechów
* jedzenie na wynos, np. indyjskie (tandoori king prawn), z warzywami i curry, jogurt sojowy z miksem owoców i orzechów

Redakcja poleca

REKLAMA