Jak ubrać się na każdą pogodę

Jak ubrać się na każdą pogodę
O tym, że rowerowe szaleństwo może trwać cały rok pisaliśmy już w poprzednich artykułach. Skupmy się teraz na konkretnych elementach ubioru potrzebnych do „przetrwania” w różnych warunkach.
/ 30.05.2010 20:14
Jak ubrać się na każdą pogodę

Garderobę dobieramy w zależności od pogody i warunków atmosferycznych. Lepiej ubrać się za lekko niż za grubo. Przegrzanie niepotrzebnie podnosi tętno i zbytnio odwadnia organizm. W trakcie intensywnego wysiłku organizm dogrzeje się sam. Konieczne może być zjedzenie większej ilości jedzenia ale przynajmniej nie będziesz zalewać się potem. Latem wystarczy założyć na siebie cienkie, przewiewne ciuchy: krótkie lycrowe spodenki z wkładką, cienką potówkę oraz koszulkę kolarską z krótkim rękawem.

Na chłodniejsze dni wskazane jest uzupełnienie garderoby w:

  • ciepłe rękawki i nogawki,
  • rękawiczki z długimi palcami,
  • kolarską bluzę z długim rękawem,
  • nie przewiewną kamizelkę
  • oraz gumowe nie przemakalne pokrowce na buty.

Przy niższej temperaturze zalecany jest ubiór na cebulkę - kilka warstw stroju. Ubierając się w ten sposób, można na bieżąco reagować na zmiany temperatury. Zakładając lub ściągając powłoki odzienia, można zapewnić sobie optymalną ciepłotę.

Zimą niezbędna będzie kurtka wykonana z ciepłego, nie przewiewnego materiału (np. WindTex) oraz uszyte z grubej ocieplanej tkaniny (np. Super Roubaix itp.) spodnie (mogą być wyposażone w nie przewiewne panele na kolanach).

Zimową konfekcję powinna uzupełniać oddychająca bielizna (bokserki z wkładką i koszulka), zimowe rękawice (specjalistyczne rowerowe, często używane są też modele narciarskie), ciepła czapka pod kask, oraz zimowa ocieplana wersja nieprzemakalnych pokrowców na buty (wykonana z neoprenu).

Zobacz także: Strój sportowy a strój kolarski

W okresie wiosennym, jesiennym i zimowym należy wyjątkowo dbać o kolana. Teoretycznie już poniżej 20 st. C. powinny być osłonięte. Poniżej 10 st. C. – obowiązkowo. Dbaj o gardło i krtań – kup bieliznę z dłuższym golfem. To samo tyczy się pleców – bielizna dłuższa z tyłu ogrzewa korzonki i chroni organizm przed przeziębieniem.

Ze stopami zawsze będzie problem. Możesz pomóc sobie wkładkami aluminiowymi i niezbyt grubymi skarpetkami (w bucie nie może być ciasno). Do tego ocieplacze neoprenowe. Dla zamożnych rozwiązaniem są wkładki elektryczne oraz buty dedykowane do jazdy w zimie.

Zobacz też : Wysokość siodła w rowerze

Źródło: MTB Marathon

Redakcja poleca

REKLAMA