Harley Pasternak - trening gwiazd fot. ONS/kolaż Polki.pl

Jak skutecznie trenować - 12 sekretów trenerów gwiazd

Najlepsi trenerzy zdradzili sekrety treningów opracowanych specjalnie dla gwiazd!
Agata Bernaciak / 20.08.2013 16:21
Harley Pasternak - trening gwiazd fot. ONS/kolaż Polki.pl

1. Niech brak czasu nie będzie wymówką

Jeśli nie masz zbyt dużo czasu, wypróbuj trening 5x5, polecany przez Harleya Pasternaka, który pracował z Lady Gagą, Megan Fox i Katy Perry. Trwa on tylko 25 minut i składa się z 5 minut rozgrzewki kardio, 5 minut ćwiczeń na górne partie ciała, 5 minut – na dolne partie ciała, 5 minut ćwiczeń mięśni brzucha oraz 5 minut kardio.

2. Działaj kompleksowo

Efektywność treningu uzależniona jest od jego intensywności oraz częstotliwości. Modna ostatnio Zumba, a połączona z odpowiednią dietą, to gwarantowany sukces. Jeśli będziesz jadła chude mięso ze świeżymi warzywami przed treningiem, a łososia z razowym pieczywem po nim, szybko zobaczysz rezultaty w postaci smuklejszej figury.

3. Korzystaj z dostępnych sprzętów

Używaj pulsometru liczącego spalane podczas treningu kalorie. "Dzięki temu z każdym dniem będziesz chciała spalić ich więcej, więc twój trening będzie bardziej intensywny” – mówi Ramona Braganza, trenerka Jessiki Alby, Anne Hathaway i Kate Beckinsale.

4. Trzymaj dietę!

Bez względu na rodzaj treningu, najważniejsze jest racjonalne, zdrowe jedzenie. Paulina Bernatek-Brzózka i Tomasz Brzózka, instruktorzy fitness, uważają, że jest to fundament, bez którego nawet dwa treningi dziennie mogą okazać się bezskuteczne w zrzuceniu kilogramów. Jak często ćwiczyć? Najlepiej codziennie po 15 minut.

5. Ciesz się na myśl o ćwiczeniach

Jeśli chcesz pozbyć się kilku dodatkowych kilogramów, wybierz aktywność, która sprawia ci przyjemność. Szybki spacer, bieg, jazda na rowerze czy jazda na rolkach. To też jest rodzaj treningu aerobowego!

6. Powiedz "nie" monotonii

Mięśnie bardzo szybko się wzmacniają i przyzwyczajają do wykonywanych ćwiczeń. „Dlatego warto mniej więcej co dwa tygodnie trochę zmieniać swój trening. Dzięki temu będzie bardziej intensywny” – twierdzi Tracy Anderson, trenerka m.in. Gwyneth Paltrow, Madonny i Jennifer Lopez.

7. Zadbaj o postawę ciała

Zapisz się na pilates lub jogę. Justin Gelband, trener modelek Victoria's Secret, m.in. Mirandy Kerr, uważa, że właśnie zaczerpniętym z nich ćwiczeniom jego klientki zawdzięczają idealnie prostą postawę i smukłe sylwetki o wydłużonych mięśniach.

8. Ćwicz często i szybko zobacz pierwsze efekty

Jeśli masz do zrzucenia sporo kilogramów, trenuj często, 4-6 razy w tygodniu, w godzinach przedpołudniowych. Twoje treningi powinny być długie i niezbyt intensywne. Jeśli chcesz dodać sobie nieco masy mięśniowej, wystarczy, że potrenujesz 3 razy w tygodniu.

9. Dobierz optymalną porę na trening

Teddy Bass radzi swoim klientkom, m.in. Cameron Diaz, żeby ćwiczyły rano. To rozkręca metabolizm i utrzymuje go na wysokim poziomie przez cały dzień. Nie odkładaj treningu na wieczór, bo jest bardzo prawdopodobne, że coś cię od niego odciągnie.

10. Streching na odpoczynek

Na koniec treningu nie zapomnij o rozciąganiu. Jeśli nie masz już czasu, wykonaj tylko skłon lub powiś na drążku. 

11. Zadbaj o technikę

„Zwracaj uwagę na prawidłowe wykonywanie brzuszków” – mówi Andie Hecker, trenerka Kristen Bell i Gennifer Goodwin. Niewłaściwe ich wykonywanie często daje efekt odwrotny od zamierzonego. Brzuch, zamiast się spłaszczać, wyskakuje do przodu. Dlatego podczas wykonywania ćwiczeń zawsze miej lekko napięte mięśnie brzucha.

12. Ruszaj się, gdy tylko możesz

Gunnar Peterson, trener Kim Kardashian i Halle Berry, zaleca więcej ruchu na co dzień. Warto wejść po schodach, zamiast jechać windą i częściej chodzić na spacery. Nie warto natomiast dawać sobie solidnego wycisku raz na jakiś czas. Prowadzi to tylko do przetrenowania i kontuzji.

napisane na podstawie tekstu zamieszczonego w magazynie Uroda