Jak pracuje mięsień?

Kobiety lubią silnych, opiekuńcych mężczyzn/ fot. Shutterstock
Czy wiesz, jak pracują mięśnie i jak je ćwiczyć? Dowiedz się, jak działa mięsień, czym jest trening mięśni antagonistycznych i dlaczego poleca się go kobietom!
/ 19.05.2010 11:24
Kobiety lubią silnych, opiekuńcych mężczyzn/ fot. Shutterstock

Mięsień może pracować na trzy sposoby

  • praca izometryczna, gdy przyczepy przybliżają się do siebie, czyli gdy napinamy dany mięsień i przez chwilę przytrzymujemy w tej pozycji.
  • praca koncentryczna, gdy mięśnie się kurczą, czyli najbardziej typowe podczas treningu ćwiczenie na dany mięsień,
  • praca ekscentryczna, gdy przyczepy się oddalają, np. jak unosimy rękę i mamy opór - gdy ktoś nam przytrzymuje lub pcha w drugą stronę.

Dwa rodzaje mięśni

Dysponujemy dwoma rodzajami mięśni, tzw. synergistycznymi oraz antagonistycznymi.

Mięśnie synergistyczne: Pomagają sobie przy wykonaniu jednego ruchu są to mięśnie żebrowe lub mięśnie tułowia. Ćwicząc na daną partię mięśniową inne mięśnie włączają się do pracy.

Mięśnie antagonistyczne: Każdemu mięśniowi powodującemu jakiś ruch odpowiada inny, który mu przeciwdziała, na przykład jeden mięsień zgina nogę, a inny powoduje jej wyprostowanie. Taka para mięśni nazywana jest mięśniami antagonistycznymi. Mięśnie antagonistyczne to inaczej zginacze i prostowniki albo przywodziciele i odwodziciele.

W każdym ruchu zawsze biorą udział obie, przeciwnie działające grupy mięśni. Gdy jedna z nich działa silniej np. przy zgięciu, druga działa słabiej i tylko hamuje zamierzony ruch np. prostowanie. To współdziałanie sprawia, że ruch jest płynny, precyzyjny i kontrolowany. Przykład mięśni antagonistycznych: mięsień dwugłowy ramienia i mięsień trójgłowy ramienia. Gdy zginamy ramię, mięsień dwugłowy (biceps) kurczy się, przy czym staje się krótszy i grubszy. Jednocześnie mięsień trójgłowy rozciąga się. Gdy chcemy wyprostować ramię kurczy się mięsień trójgłowy, pociąga w dół kość przedramienia jednocześnie rozkurcza się mięsień dwugłowy.

Trening mięśni antagonistycznych, czyli przeciwstawnych, jest świetny szczególnie dla kobiet. Ćwicząc na przemian mięśnie antagonistyczne dochodzi do dużo szybszej regeneracji mięśni, niż gdyby była ćwiczona tylko jedna partia mięśniowa. Ponadto wykonując trening w taki sposób automatycznie rozciągamy dane partie mięśniowe, co zapobiega przykurczom czy nadmiernemu puchnięciu mięśni - w przypadku treningu kobiet jest to wskazane.

Polecamy: Recepta na skurcze mięśni

Redakcja poleca

REKLAMA